W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wręczenie nominacji do Zespołu Ekspertów w ramach realizacji projektu „Po pierwsze pacjent – działania Rzecznika Praw Pacjenta na rzecz poprawy jakości usług zdrowotnych” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

30.07.2021

Rzecznik Praw Pacjenta realizuje w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projekt „Po pierwsze pacjent – działania Rzecznika Praw Pacjenta na rzecz poprawy jakości usług zdrowotnych”. Jednym z zadań projektu jest opracowanie podręcznika zawierającego standardy i procedury przestrzegania praw pacjenta.

Powołania

Jednym z jego elementów będzie opracowanie checklisty jako narzędzia do monitorowania przestrzegania praw pacjenta w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Narzędzie, to pozwali na samokontrolę podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie przestrzegania praw pacjenta i pomoże kadrom zarządzających przeciwdziałać wystąpieniu sytuacji niepożądanych oraz do podniesienia jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Podręcznik adresowany jest do organów założycielskich oraz kadry zarządzającej podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

W ramach tego zadania powołany został przez Rzecznika czteroosobowy zespół ekspercki,

 

W skład zespołu powołani zostali:

Dr hab n. praw. Dorota Karkowska - profesor, doktor habilitowana nauk prawnych. Wybitna ekspertka i autorka wielu publikacji m.in. w zakresie praw pacjenta i prawa medycznego. adiunkt w Katedrze Prawa Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Praca doktorska: Prawa pacjenta w prawie administracyjnym i polityce społecznej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, w 1994 roku ukończyła kierunek administracja, praca magisterska: Prawa pacjenta, napisana w Katedrze Prawa Pracy. W 1998 roku kierunek prawo, praca magisterska: Europejska Konwencja Bioetyczna, napisana w Katedrze Międzynarodowego Prawa Publicznego. W latach 1998–1999 doradca prawny w Łódzkiej Regionalnej Kasie Chorych. W roku 2000 uzyskała tytuł doktora nauk prawnych po obronie rozprawy: Prawa pacjenta w prawie administracyjnym i polityce społecznej. Od 2001 roku zatrudniona również na stanowisku adiunkta w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W latach 2001-2004 kierownik Zakładu prawa gospodarczego. Członek Rady Fundacji: Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Członek Rady Fundacji Dobra Legislacja. Założycielka Fundacji Ius Medicinae, Członek Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, zatrudniona w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Pielęgniarstwa i Położnictwa. Kierownik Podyplomowego Studium Prawa Medycznego w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Od stycznia 2018 r. Przewodnicząca Mazowieckiej Komisji Orzekającej o Zdarzeniach Medycznych w Warszawie; Od września 2018 r. doradca Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Dr Feliks Orchowski -  absolwent doktoranckich studiów w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lekarz specjalista chirurg i kardiochirurg Posiada duże doświadczenie w kierowaniu instytucjami medycznymi. Jego kwalifikacje to również szkolenia na arenie międzynarodowej. Członek Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o zdarzeniach medycznych i konsultant medyczny w Departamencie Prawnym w stołecznym Biurze Rzecznika Praw Pacjenta.

Dr Janusz Jaroszyński – dr n. prawnych, Kierownik studiów podyplomowych: MBA w ochronie zdrowia, prowadzi wykłady dla lekarzy i lekarzy dentystów w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie. Nauczyciel akademicki: UMCS w Lublinie, UM w Lublinie.

Igor Grzesiak, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej – Wiceprezes Zarządu Instytut,  ukończył podyplomowe studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Zarządzanie Projektami. W Instytucie jest odpowiedzialny za kontakty z partnerami zewnętrznymi, organizacjami pozarządowymi oraz administracją publiczną. Koordynator wielu akcji społecznych z zakresu profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Kierował dużymi projektami finansowanymi w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych – Swiss Contribution oraz programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków EOG. Współpracował przy projektach realizowanych z dotacji Ministerstwa Zdrowia, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz programu Erasmus +. Od wielu lat odpowiedzialny za organizację obchodów Światowego Dnia Chorego oraz Forum Organizacji Pacjentów. Przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji „Kamiliańskiej Misji Społecznej” oraz Członek Rady Programowej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}