W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie psychiczne dla dzieci i młodzieży w czasie COVID-19. Działania Rzecznika Praw Pacjenta.

24.03.2021

group of teenagers sitting on the floor in the hallway

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 jest czasem szczególnie trudnym dla dzieci i młodzieży. Nauka zdalna, brak intensywnych kontaktów rówieśniczych czy nawet przemoc domowa negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne naszych najmłodszych obywateli. Rzecznik Praw Pacjenta podejmuje stałe działania na rzecz dzieci i nastolatków.

 

Wizyta u Prezydenta i debata w Parlamencie

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec został zaproszony na spotkanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Panem Andrzejem Dudą. W spotkaniu wziął udział również Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Rzecznik Praw Pacjenta przedstawił Prezydentowi aktualną sytuację w polskiej psychiatrii dzieci i młodzieży. Prezydent zapewnił o swoim wsparciu na rzecz działań podejmowanych przez obydwu Rzeczników. Analizowano również możliwość wsparcia dla najmłodszych przez specjalistów zatrudnionych w Ośrodkach Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

23 marca Rzecznik Praw Pacjenta wziął udział w Szczycie Młodzieżowym z udziałem Prezydenta RP, Ministra Edukacji i Nauki oraz przedstawicieli organizacji studenckich. Spotkanie było poświęcone zdrowiu psychicznemu studentów. Natomiast 24 marca Bartłomiej Chmielowiec uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, która była poświęcona psychiatrii dzieci i młodzieży.

Dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego Grzegorz Saj uczestniczył w posiedzeniu połączonych zespołów parlamentarnych: Zespołu ds. Dzieci, Zespołu ds. Zdrowia Polaków, Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży oraz Zespołu „Brain, mind and pain” działającego przy Parlamencie Europejskim. Debata odbywała się pod hasłem „Ratujmy dzieci w kryzysie psychicznym”. Przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta mówił m.in. o potrzebie zapewnienia bezpiecznych warunków leczenia najmłodszych pacjentów i pracy opiekującego się nimi personelu. Bez ludzi bowiem system będzie tylko zbiorem procedur, których nie będzie miał kto realizować.

 

214 poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych

Od 1 kwietnia 2020 roku trwa reforma systemu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Pierwszym miejscem, gdzie rodzice i opiekunowie powinni szukać pomocy w sytuacjach tego wymagających, są poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne. Są to ośrodki I stopnia referencyjności zlokalizowane na terenie całego kraju. Obecnie działa 214 takich placówek, a kolejne będą powstawać w najbliższych miesiącach. Pełny wykaz poradni znaleźć można w zestawieniu poniżej.

 

Potrzeba doraźnego wsparcia

W marcu doszło do sytuacji kryzysowych na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. W Polsce funkcjonuje ich 34. Kilka dni temu robiliśmy analizę dostępności łóżek szpitalnych. W 13 placówkach były pojedyncze wolne miejsca, w 5 zajętych było 100% łóżek, w aż 16 liczba zajętych łóżek była ponadnormatywna. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w Gdańsku, gdzie wstrzymano przyjęcia na oddział. Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do Wojewody i Marszałka z Pomorza, do władz samorządowych Trójmiasta i Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego NFZ z prośbą o zainteresowanie tym problemem w regionie, a o podjęcie działań w związku z sytuacją w całej Polsce do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Materiały

Wykaz poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych
Poradnie​_I​_poziom​_referencyjności​_-​_08032021.xlsx 0.04MB
Wystąpienie w sprawie trudnej sytuacji w Trójmieście
Pismo​_w​_sprawie​_psychiatrii​_dzieci​_i​_młodzieży​_na​_Pomorzu.pdf 0.34MB
Wystąpienie do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
Wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta do Prezesa NFZ ws. trudnej sytuacji w oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży (24.03.2021).pdf 0.26MB
{"register":{"columns":[]}}