W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy na konferencję Rzecznika Praw Pacjenta i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

15.02.2022

Rzecznik Praw Pacjenta, będący instytucją powołaną do ochrony praw pacjentów, przywiązuje ogromną wagę do monitorowania i poprawy poziomu bezpieczeństwa pacjentów w podmiotach leczniczych. Dlatego wspólnie z Dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku organizuje konferencję poświęconą temu zagadnieniu.

1strona

Konferencja odbędzie się 11 marca 2022 r. w godz. 9.00 - 17.00 w auli im. prof. Zdzisława Kieturakisa w Gdańsku, a ze względu na zagrożenie epidemiologiczne będzie miała formułę hybrydową, z możliwością udziału online. Jest ona skierowana do decydentów, pacjentów, studentów, środowisk naukowych, specjalistów z zakresu ochrony zdrowia oraz zdrowia publicznego.

 

Od dwóch lat system ochrony zdrowia przechodzi jedną z najtrudniejszych prób ostatnich lat. Pacjenci znaleźli się w trudnej i nieznanej dotąd sytuacji, a utrzymująca się pandemia w znaczący sposób wpłynęła na organizację świadczeń zdrowotnych we wszystkich możliwych zakresach. Zdaliśmy sobie sprawę z tego jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii zapewnienia poczucia bezpieczeństwa polskim pacjentom. Światowa Organizacja Zdrowia bezpieczeństwo zdrowotne definiuje je jako ramy zorganizowanych działań tworzących kultury, procesy, procedury, zachowania, technologie i środowiska w ochronie zdrowia, które konsekwentnie obniżają ryzyka, zmniejszają liczbę szkód możliwych do uniknięcia oraz redukują prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Jednak bezpieczeństwo jest też rozumiane jako pewien atrybut systemu opieki zdrowotnej, w którym minimalizowane jest ryzyko grożące pacjentom, w tym  w odniesieniu do liczby zdarzeń niepożądanych i wynikających z nich szkód, a osoby poszkodowane mają zapewnione starania o szybki powrót do zdrowia.
 

Konferencja będzie miała charakter wykładowo-dyskusyjny, a jej agenda zakłada podział na 4 panele.

Podczas pierwszego z nich dyskutować będziemy na temat obecnego stanu bezpieczeństwa pacjentów Polsce. Wśród uczestników swój udział zadeklarowali m.in. Minister Zdrowia - dr Adam Niedzielski, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia - Filip Nowak, czy Prorektor ds. klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. dr hab. n. med. Edyta Szurowska. Natomiast trzy kolejne panele będą podzielone na dwie sesje: posterową (o charakterze wykładowym) oraz dyskusyjną. Dowiemy się jakie są ostatnie doświadczenia polskich szpitali, na czym powinna polegać kultura bezpieczeństwa pacjenta, a także jakie są wyzwania systemu na przyszłość.

Wykładowcami oraz uczestnikami dyskusji będą decydenci, przedstawiciele świata nauki oraz organizacji pacjenckich, prawnicy i przedstawiciele podmiotów leczniczych.

Wszystkich chętnych do zapoznania się z tematyką wydarzenia zapraszamy do oglądania bezpośredniej relacji za pośrednictwem social mediów RPP oraz UCK Gdańsk.

Natomiast osoby chcące uczestniczyć osobiście prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres: konferencja2022@rpp.gov.pl, przy czym nadmienić musimy, że w zależności od sytuacji epidemiologicznej będziemy wprowadzać ograniczenia co do liczby osób mogących wziąć udział w wydarzeniu stacjonarnie.

W załączeniu znajdziecie Państwo program wydarzenia.

Materiały

Agenda konferencji Bezpieczeństwo Pacjenta
Agenda​_Konferencja​_Bezpieczeństwo​_Pacjenta.pdf 0.11MB
{"register":{"columns":[]}}