W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowie Psychiczne - Nie Bagatelizujmy

07.11.2023

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.

Atrakcyjna para na rowerach w parku

Nie bagatelizujmy swojego złego samopoczucia, które może objawiać się w różny sposób - od chronicznego zmęczenia po niespokojny sen czy uczucie ciągłego napięcia. Warto zadbać o siebie i znaleźć chwilę na refleksję nad swoim samopoczuciem, a także być wrażliwym na potrzeby innych. Kryzys psychiczny czy choroba nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego warto nauczyć się rozpoznawać sygnały i wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Długotrwałe izolacje i stresujące sytuacje, które towarzyszyły nam przez ostatnie lata, pozostawiają trwały ślad na psychice. Dlatego teraz, kiedy świat wraca do normy, jest to dobry czas, aby zastanowić się nad profilaktyką zdrowia psychicznego. Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową dietę, wypoczynek, zdrowy sen, a także aktywność fizyczną i utrzymywanie więzi społecznych.

Choć są to hasła znane i powtarzane od lat, w dzisiejszych czasach bardzo trudno zadbać o wszystkie te elementy na raz. Mimo, iż okres pandemicznych restrykcji mamy już za sobą, nadal możemy odczuwać skutki izolacji społecznej czy lęku związanego z ciężką chorobą. Tym bardziej niezwykle ważne jest, aby w codziennej gonitwie znaleźć czas dla siebie i poświęcić chwilę na refleksję nad swoim samopoczuciem. Nie zapominajmy również o osobach w naszym otoczeniu, które mogą wymagać pomocy. Bądźmy uważni na drugiego człowieka, bo kryzysu psychicznego czy choroby przecież nie widać.

A co powinniśmy zrobić, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy? Przede wszystkim nie bagatelizujmy naszego złego samopoczucia. W przypadku pogorszenia się zdrowia psychicznego należy zgłosić się do specjalisty – psychologa lub psychiatry. Warto w tym miejscu przypomnieć, że do lekarza psychiatry nie potrzebne jest skierowanie. Natomiast w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, należy udać się na izbę przyjęć przy szpitalu posiadającym w swojej strukturze oddział psychiatryczny.

Wsparcia można także szukać w licznych organizacjach zajmujących się pomaganiem osobom w kryzysie psychicznym. Listę takich organizacji można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

{"register":{"columns":[]}}