W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukacja prawna

Czym jest edukacja prawna?

Edukacja prawna to wszelkiego rodzaju inicjatywy kierowane do różnych grup społecznych. Jej celem jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości prawnej, zarówno dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i osób w podeszłym wieku.

Wydział do spraw Edukacji Prawnej szerzy świadomość prawną w społeczeństwie poprzez organizację szeregu inicjatyw edukacyjnych. Do zadań Wydziału należy przede wszystkim realizacja programów, projektów, wykładów i innych działań pomagających w dotarciu do jak największej liczby obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych, które narażone są na co dzień na negatywne zjawiska demoralizacji. Jednakże inicjatywy podejmowane przez Wydział skierowane są nie tylko do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, ale także do osób pełnoletnich, w tym osób starszych.

Realizowane projekty mają za zadanie kształtować postawy obywatelskie, patriotyczne, zaangażować dzieci i młodzież w życie społeczne, a także aktywizować ją w zakresie edukacji prawnej i historycznej na poziomie lokalnym, aby zapobiec wykluczeniu prawnemu w przyszłości. Edukacja prawna obejmuje w szczególności wiedzę na temat praw i obowiązków obywateli, nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji i innych pozasądowych metod rozwiązywania sporów oraz zagrożeń płynących z nieznajomości prawa.

{"register":{"columns":[]}}