W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

5 Szczyt Ministrów Transportu krajów ASEM (Asia – Europe Meeting) w Budapeszcie

11.12.2019

Cyfryzacja transportu, dekarbonizacja i tworzenie zrównoważonej sieci transportowej były przedmiotem rozmów podczas 5. Szczytu Ministrów Transportu Krajów ASEM (Asia – Europe Meeting), który odbył się w dniach 10-11 grudnia 2019 r. w Budapeszcie. W sesjach wzięli udział ministrowie i wiceministrowie ds. transportu z wielu państw europejskich i azjatyckich. Stronę Polską reprezentował wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Spotkanie 5 Szczytu Ministrów Transportu krajów ASEM (Asia – Europe Meeting) w Budapeszcie
- Cyfryzacja stała się kluczowym elementem nowoczesnej polityki transportowej, co zostało odzwierciedlone w nowej Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r. przyjętej przez Rząd RP, która zakłada realizację systemowych projektów w tym zakresie. Jestem przekonany, że współpraca w ramach forum ASEM służyć będzie zapobieganiu zjawisku wykluczenia cyfrowego  - powiedział wiceminister Rafał Weber. 

Usługi cyfrowe w transporcie

W Polsce w obszarze cyfryzacji transportu realizowanych jest aktualnie kilka dużych projektów, które będą stanowić podstawę przyszłych spójnych rozwiązań z zakresu określanego ogólną nazwą „Mobilność, jako usługa" (Mobility as a Service - MaaS), które znajdują w różnym stadium zaawansowania. Są to m.in.:

  • Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR),
  • Wspólny bilet,
  • Środkowoeuropejski Demonstrator Dronów.

Ponadto, od 2018 r. kierowane przez MI konsorcjum rozpoczęło realizację projektu Polska droga do automatyzacji transportu drogowego. Jego celem jest zbudowanie merytorycznego zaplecza rządu umożliwiającego podejmowanie decyzji odnośnie do cyfryzacji zarządzania transportem. Planowane jest utworzenie mechanizmów umożliwiających konsolidację i pomoc polskim przedsiębiorstwom planującym podjęcie działań w zakresie zagadnień technologii połączonego i zautomatyzowanego prowadzenia.

Dekarbonizacja transportu

Podczas szczytu dyskutowano także o dekarbonizacji (redukcji emisji gazów cieplarnianych) transportu i zrównoważonej sieci transportowej. Polska dotychczas była trzykrotnie gospodarzem konferencji klimatycznej COP i podziela potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i ich wpływem na środowisko.

Deklaracja w sprawie autonomizacji transportu przyjęta

W przyjętej Deklaracji 5. Posiedzenia Ministrów Transportu ASEM podkreślono wagę technologii automatycznych, połączonych i autonomicznych. Wdrażanie tych technologii stanowi obecnie jedno z największych wyzwań administracji i rządów wszystkich krajów.

Spotkania dwustronne

W trakcie Szczytu wiceminister Weber odbył szereg spotkań dwustronnych ze swoimi odpowiednikami z Węgier, Mongolii, Słowenii, Japonii, Litwy oraz ITF-u (Międzynarodowego Forum Transportowego).
 
Spotkania Azja – Europa (ASEM) to azjatycko-europejskie forum dialogu politycznego, mające na celu zacieśnienie stosunków i różnych form współpracy między partnerami, w tym przyspieszenie rozwoju Euroazjatyckich korytarzy transportowych. Pierwsze spotkanie Ministrów Transportu w tym formacie odbyło się w październiku 2009 roku w Wilnie.

{"register":{"columns":[]}}