W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczny autokar - wakacje 2019

22.06.2019

Wraz z rozpoczęciem wakacji ruszyła akcja Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar”. Inspektorzy ITD sprawdzają stan techniczny autobusów, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek oraz czas pracy i trzeźwość kierowców.

Minister A. Adamczyk i Główny Inspektor Transportu Drogowego A. Gajadhur opowiedzieli o akcji ''Bezpieczny autokar''

O działaniach mających zapewnić bezpieczeństwo w trakcie wakacyjnych wyjazdów mówili 22 czerwca 2019 r. w punkcie kontrolnym w Głogoczowie koło Zakopianki minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

- Z początkiem wakacji Inspekcja Transportu Drogowego i służby podległe Ministerstwu Infrastruktury podejmują wszelkie działania, aby podróż na wczasy była bezpieczna. Dzięki temu, że kierowcy i przewoźnicy spełniają wszelkie normy, są wypoczęci, są trzeźwi, bo nie tylko trzeźwość, ale i zmęczenie ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wakacyjne wyjazdy są bezpieczne. W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym skontrolowano blisko 1700 autokarów. Każdy przedsiębiorca może być niemal pewien, że jego kierowca i jego autokar zostaną skontrolowane również w tym roku  – podkreślił minister Adamczyk.

 

Pierwsze kontrole przeprowadzone w Głogoczowie nie budziły zastrzeżeń.

- Inspektorzy prowadzą nie tylko rutynowe kontrole, ale również reagują na sygnały wpływające od rodziców lub opiekunów wycieczek. Jeżeli rodzice lub organizatorzy wycieczek mają wątpliwości co do stanu technicznego autokaru lub też np. stanu trzeźwości kierowcy, mogą zwrócić się do inspekcji z prośbą o przeprowadzenie kontroli  – zaznaczył Alvin Gajadhur. 

 

W akcji „Bezpieczny autokar” wykorzystywane są mobilne stacje diagnostyczne, które pomagają inspektorom wykrywać niesprawne, niebezpieczne i zatruwające środowisko naturalne pojazdy. Na ich wyposażeniu znajduje się analizator spalin, dymomierz, szarpaki hydrauliczne i system rolek. W pojeździe kontrolowanym sprawdzany jest m.in. układ kierowniczy i hamulcowy, a tzw. szarpakami weryfikowany jest stan zawieszenia auta. W trakcie kontroli sprawdzane są też zapisy tachografów.

 

 

Po polskich drogach jeżdżą autokary w coraz lepszym stanie, jednak – jak pokazują wyniki kontroli Inspekcji Transportu Drogowego – wciąż można spotkać pojazdy, które powinny być wycofane z ruchu. Prowadzona od 2003 r. akcja ma zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym podróżującym oraz wpłynąć na podniesienie świadomości przewoźników, a w konsekwencji ograniczyć liczbę niebezpiecznych zdarzeń drogowych. 

{"register":{"columns":[]}}