W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa infrastruktury terminalowej offshore

Jaki cel chcemy osiągnąć

Celem tej inwestycji jest ograniczenie ryzyka opóźnień w realizacji projektów morskich farm wiatrowych oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa morskich farm wiatrowych. Warunkiem rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest budowa terminalu instalacyjnego oraz terminali serwisowych. Realizacja inwestycji jest warunkiem dla powstania impulsu rozwojowego dla gospodarki i osiągnięcia dużego udziału polskich firm w dostawach komponentów i materiałów na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, a także świadczeniu usług na jej rzecz. Ograniczenie odległości terminali od miejsca realizacji inwestycji morskich farm wiatrowych jest jednym z kluczowych elementów obniżających koszty, jak również decyduje o zapewnieniu terminowości realizacji inwestycji.

W jaki sposób

W celu właściwej obsługi i zapewnienia bezpieczeństwa morskich farm wiatrowych realizacja inwestycji obejmuje:

  • budowę głębokowodnego terminalu instalacyjnego, który umożliwi jednoczesną eksploatację dwóch jednostek instalacyjnych.
  • w portach w Łebie i Ustce zostaną zrealizowane dwa terminale serwisowe dla morskich farm wiatrowych, które będą stanowić kluczową infrastrukturę obsługującą instalacje morskie. Terminale zostaną utworzone poprzez przebudowę portów oraz zapewnienie dostępu do nich od strony morza, tak by umożliwić korzystanie z terminali przeznaczonych do obsługi jednostek serwisowych offshore wind.

Jakie korzyści przyniesie

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej wpłynie na zmianę struktury produkcji energii elektrycznej w Polsce poprzez zwiększenie produkcji energii elektrycznej pochodzącej z morskich elektrowni w całkowitej produkcji. Dla rozwoju tej branży w Polsce wymagana jest budowa głównego terminalu instalacyjnego przeznaczonego do obsługi łańcucha dostaw komponentów niezbędnych do tej technologii w Polsce oraz stanowiącego zaplecze logistyczne dla morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, a także rozwój terminali serwisowych na Wybrzeżu Środkowym. Powstanie odpowiedniej infrastruktury w portach morskich na potrzeby morskiej energetyki pozwoli także na zaangażowanie, a tym samym rozwój krajowych dostawców i poddostawców.

{"register":{"columns":[]}}