W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dialog kluczem do porozumienia

29.11.2023

Minister infrastruktury Alvin Gajadhur 29 listopada 2023 r. spotkał się z przedstawicielami branży przedsiębiorców transportu drogowego, którzy uczestniczą w akcji protestacyjnej na granicy polsko-ukraińskiej. Po zakończeniu spotkania minister A. Gajadhur, w towarzystwie przewodniczącego Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu Waldemara Jaszczura, poinformował opinię publiczną o ustaleniach.

Dialog kluczem do porozumienia
— Dzisiejsze spotkanie było bardzo dobre. Dziękuję przedstawicielom branży za udział w nim i za ożywioną dyskusję. Dziękuję także za elastyczność w negocjacjach — powiedział minister Alvin Gajadhur.

Tło protestu

Akcja protestacyjna branży transportowej trwa od 6 listopada 2023 r. Protestujący wskazują, że przyczynami tego wystąpienia jest po pierwsze zniesienie wymogu posiadania pozwoleń dla kierowców z Ukrainy, zaś po drugie - system elektronicznej kolejki wprowadzony przez rząd Ukrainy. To w nim muszą się rejestrować kierowcy wracający bez ładunku z Ukrainy na teren Unii Europejskiej, co wydłuża proces powrotu i naraża firmy na straty. Branża wskazuje także na nieprawidłowości, jakie są udziałem ukraińskich firm.

Minister Infrastruktury wystosował wniosek do Komisji Europejskiej o powołanie komitetu, który sprawdziłby skutki obowiązywania umowy Unia Europejska-Ukraina, na mocy której zawieszono obowiązek posiadania zezwoleń. Zaapelował też do rządu ukraińskiego o wyłączenie systemu e-kolejki przynajmniej na dwóch przejściach granicznych.

Ustalenia poczynione na spotkaniu

Przedstawiciel branży transportowej Waldemar Jaszczur podziękował Ministrowi Infrastruktury za spotkanie. Dodał, że jego zdaniem spotkanie było merytoryczne i owocne.

Podczas dzisiejszego spotkania przekazaliśmy panu ministrowi, że nie zamierzamy kończyć naszego protestu. Natomiast zrezygnowaliśmy z jego rozszerzania na kolejne przejścia graniczne, choć było to już przygotowywane. Jesteśmy także skłonni rozważyć złagodzenie formy naszego protestu, jeśli państwo polskie wzmocni skuteczne kontrole ciężarówek wjeżdżających do Polski. Liczba nieprawidłowości u kierowców ukraińskich jest znaczna, a naszym zdaniem do tej pory zaangażowanie służb państwowych jest wciąż za małe.  Dotyczy to kontroli realizowanych przez takie służby jak Inspekcja Transportu Drogowego, Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna i Policja zadeklarował W. Jaszczur.


Minister A. Gajadhur poinformował, że rozmawiał z Ministrem Finansów oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ze strony wszystkich tych ministrów jest wola podjęcia pilnych działań we wzajemnej współpracy – tak, aby spełnić postulat zintensyfikowanych kontroli.

Dziękuję za deklarację niezaostrzania protestu oraz rozważenia jego złagodzenia w sytuacji podjęcia przez stosowne instytucje państwowe skutecznych kontroli dodał A. Gajadhur.

 

Nadchodzące posiedzenie Rady ds. Transportu UE

W poniedziałek 4 grudnia 2023 r. odbędzie się w Brukseli posiedzenie Rady ds. Transportu UE. Polska strona zawnioskowała, aby jednym z punktów obrad stała się dyskusja o skutkach obowiązującej od 1 lipca 2022 r. umowa Unia Europejska-Ukraina. Wcześniej MI zawnioskowało także do Komisji Europejskiej o powołanie komitetu, który te skutki zweryfikowałby.

Branża transportowa wiąże duże nadzieje z posiedzeniem Rady ds. Transportu Unii Europejskiej. Głos unijnej branży transportowej musi zostać usłyszany skonkludował Waldemar Jaszczur.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}