W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Doroczna sesja Ministrów Międzynarodowego Forum Transportowego (ITF)

28.05.2021

Wyzwania regulacyjne związane z jazdą zautomatyzowaną oraz jazdą połączoną z siecią były jednym z tematów szczytu Międzynarodowego Forum Transportowego (ITF), który w formie wideokonferencji odbył się w dniach 17-28 maja 2021 r. Stronę polską reprezentował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

 Marcin Horała - wiceminister infrastruktury

Podczas dorocznych szczytów ITF, w których biorą udział przedstawiciele administracji, przemysłu, nauki, biznesu i organizacji międzynarodowych omawiane są globalne wyzwania związane z transportem i mobilnością. W tym roku dyskutowano możliwe ścieżki współpracy w polityce, technologii i biznesie, aby skutecznie stawić czoła skutkom kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Debaty skupiły się na możliwościach, jakie kryzys stwarza do wykorzystania innowacji w sektorze transportu na rzecz zrównoważonego rozwoju.

- Nowe technologie stawiają nowe wymagania. Polska bardzo poważnie podchodzi do zagadnień związanych z automatyzacją transportu drogowego. Analizujemy przepisy międzynarodowe, uczestniczymy w pracach UE nad wspólnymi rozwiązaniami oraz badamy podejście do automatyzacji najbardziej zaawansowanych w ten proces krajów świata - powiedział Marcin Horała, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.


Kierowane przez Ministerstwo Infrastruktury konsorcjum złożone z MI, Politechniki Warszawskiej i Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) realizuje projekt Polska droga do automatyzacji transportu drogowego (AV-PL-ROAD). Jego celem jest zbudowanie merytorycznego zaplecza rządu umożliwiającego podejmowanie decyzji odnośnie cyfryzacji zarządzania transportem w oparciu o dobre rozeznanie trendów światowych i sytuacji na rynku. Dodatkowo planowane jest utworzenie w ITS centrum kompetencji w zakresie zagadnień automatyzacji (pojazdów autonomicznych i połączonych).
 
Podczas panelu ministrów rozmawiano także o przepisach dotyczących normalizacji i ochrony danych cyfrowych.

- Dane, które stanowią podstawę nowych produktów i usług są dobrem współczesnej cyfrowej gospodarki. W transporcie istotne jest wypracowanie klarownych zasad wymiany danych pomiędzy interesariuszami oraz opracowanie wytycznych, pozwalających na jednoznaczną klasyfikację danych pochodzących z urządzeń infrastruktury, ich ochronę, przetwarzanie oraz swobodny a zarazem bezpieczny transfer pomiędzy urządzeniami bez udziału człowieka. Dotyczy to zarówno danych zbieranych i przetwarzanych przez podmioty publiczne, jak i prywatne - powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.


Międzynarodowe Forum Transportowe (ITF - International Transport Forum) skupia 59 państw. Działa przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jako platforma politycznego dialogu w sektorze transportu.

 

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}