W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dotychczasowe działania dotyczące SUMP

Realizując postanowienia Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu 2030 (SRT2030), w Ministerstwie Infrastruktury podjęto starania na rzecz promowania koncepcji Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

Pomimo, że posiadanie takich dokumentów w polskich miastach jest obecnie fakultatywne, większe ośrodki w Polsce podjęły wysiłek związany z opracowaniem własnych planów (np. Gdynia, Wrocław, Warszawa, Kraków). Również na poziomie krajowym, Ministerstwo Infrastruktury prowadziło szereg działań mających na celu zachęcenie miast do opracowywania i wdrażania SUMP-ów. Pod koniec 2016 r., we współpracy z Inicjatywą JASPERS, zorganizowano szkolenia przeznaczone dla przedstawicieli samorządów, poświęcone zagadnieniom związanym z opracowaniem koncepcji SUMP oraz wdrożeniem i monitorowaniem jego realizacji.

W latach od 2017 do 2019 roku Ministerstwo brało udział w unijnym projekcie pt. PROSPERITY (Prosperity through innovation and promotion of Sustainable Urban Mobility Plan), finansowanym ze środków programu Horyzont 2020, którego celem była promocja i rozwój SUMP. We współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym PROSPERITY realizowano działania szkoleniowe, opracowany został również poradnik w zakresie tworzenia SUMP, dostosowany do polskich uwarunkowań prawno-instytucjonalnych.

Aby zapewnić wsparcie dla miast i obszarów funkcjonalnych w ich przygotowaniu lub aktualizacji, w 2019 r. Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych rozpoczęły realizację pilotażu „Plany Zrównoważonej Mobilności Miejskiej”, w ramach przygotowań do perspektywy finansowej 2021-2027. Wnioski wynikające z pilotażu posłużą do opracowania rekomendacji dotyczących dalszego wsparcia procesu przygotowania i realizacji SUMPów w polskich miastach (więcej informacji o pilotażu w zakładce: Projekty wsparcia merytorycznego miejskich obszarów funkcjonalnych/Pilotaż SUMP).

Dotychczasowe działania w zakresie wsparcia SUMP w Polsce wskazują, że niezbędne jest dalsze popularyzowanie wiedzy i najlepszych praktyk w przygotowaniu SUMP oraz wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w ich przygotowaniu. W oparciu o doświadczenia z prowadzonego projektu pilotażowego planowane jest wprowadzenie zmian w modelu wsparcia opracowania SUMP w Polsce przyczyniających się do dalszego stymulowania tego procesu.

{"register":{"columns":[]}}