W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Droga ekspresowa S5 Poznań – Wrocław gotowa

14.12.2019

14 grudnia 2019 r. 50,5 km drogi ekspresowej S5 w Wielkopolsce zostało udostępnione kierowcom. Nowe odcinki S5 pozwolą na bezpieczniejsze i bardziej komfortowe podróżowanie pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem, skracając czas przejazdu do ok. 1,5 godziny.

Obraz przedstawia trasę drogi S5 w województwie wielkopolskim
- Oddany dziś do użytku kierowców ponad 50 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od Poznania do Radomicka sprawia, że znacząco poprawia się komfort i bezpieczeństwo podróży między dwoma miastami: Poznaniem i Wrocławiem. Cieszy też to, że dwa spośród trzech udostępnianych odcinków są oddawane przed terminem.  Dzięki temu można od dziś korzystać ze 160 kilometrowej komfortowej trasy pomiędzy stolicami Wielkopolski i Dolnego Śląska – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Udostępniane trzy odcinki S5

Poznań - Wronczyn

W ramach realizacji powstała droga ekspresowa S5 o długości około 16 km - dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pasy awaryjne, trzy węzły drogowe (Konarzewo, Stęszew, Mosina) oraz 17 obiektów inżynieryjnych.
W przyszłym roku będą prowadzone prace związane z zagospodarowaniem Miejsc Obsługi Podróżnych, dróg serwisowych oraz nasadzeń zieleni.

Wronczyn - Kościan Południe

W ramach zadania zrealizowano prawie 19 km drogi ekspresowej, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pasy awaryjne, dwa węzły drogowe (Czempiń oraz Kościan Północ), 22 obiekty inżynieryjne, dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, drogi publiczne uzupełniające istniejącą sieć dróg oraz drogi serwisowe służące do obsługi terenów przyległych do drogi S5. 

Kościan Południe - Radomicko

W ramach zadania zrealizowano prawie 16  km drogi ekspresowej, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pasy awaryjne, cztery węzły drogowe (Kościan Południe, Śmigiel Północ, Śmigiel Południe, Lipno) oraz 22 obiekty inżynieryjne.

 

Nowa trasa S5 jest doskonale skomunikowana z innymi odcinkami dróg krajowych oraz z drogami innych kategorii, przy zastosowaniu nowoczesnych bezkolizyjnych rozwiązań komunikacyjnych (węzły drogowe, wiadukty). Ponadto inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla podróżujących tranzytem pomiędzy aglomeracją poznańską i wrocławską, jak i korzystających z połączeń lokalnych. Poprawią się warunki ruchu nie tylko na jej ciągu, ale także na innych drogach województwa wielkopolskiego, w tym alternatywnych dróg. W ramach budowy odcinka S5 Poznań - Radomicko zadbano o rozwiązania niezbędne dla pełnej ochrony środowiska. W tym celu zachowano przebieg szlaków migracyjnych zwierząt (wybudowano przejścia dla zwierząt, wykonano szczelny system konstrukcji i rozwiązań technicznych naprowadzających zwierzęta na te przejścia) oraz zamontowano ekrany przeciwakustyczne i przeciwolśnieniowe.

160 km S5 w Wielkopolsce

Do tej pory oddano kierowcom w sumie 111 kilometrów ekspresowej, dwujezdniowej drogi S5 na następujących odcinkach:

  • Kleszczewo (A2) - Gniezno o długości 35 km,
  • Kaczkowo – Korzeńsko o długości 29 km wraz z 9 km obwodnicą Bojanowa i Rawicza, w tym 6,5 km z węzłem Korzeńsko na terenie województwa dolnośląskiego,
  • Gniezno - Mieleszyn o długości ponad 18 km,
  • Radomicko - Leszno Południe i Leszno Południe – Kaczkowo z łącznikiem do Leszna o długości 29 km.

W ten sposób cała droga ekspresowa S5 w województwie wielkopolskim o długości ponad 160 km i wartości inwestycyjnej około 5,5 mld złotych została zrealizowana, a Poznań i Wrocław dołączą do par miast bezpośrednio skomunikowanych drogami szybkiego ruchu.

Budowa drogi ekspresowej S5 Poznań - Radomicko jest dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.