W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drugie polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe

18.09.2019

Współpraca transportowa, w tym związana z budową szlaku Via Carpatia oraz Pakietem Mobilności I, była głównym tematem polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych w obszarze transportu, które odbyły się 18 września 2019 r. w Bukareszcie. Uczestniczył w nich minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Polskiej delegacji przewodniczył premier Mateusz Morawiecki.

Photo Family

Minister Andrzej Adamczyk pogratulował ministrowi  transportu Alexandrowi Cucowi kandydatury Rovany Plumb na komisarza ds. transportu. Wyraził też nadzieję na pozytywne rezultaty przesłuchań oraz szybkie zatwierdzenie kandydatury R. Plumb przez Parlament Europejski.

Via Carpatia - kluczowy transeuropejski korytarz transportowy

- Zależy nam na ścisłej współpracy z Rumunią w zakresie projektów takich jak budowa szlaku Via Carpatia,  czego przykładem było podpisanie w kwietniu tego roku Deklaracji Łańcuckiej oraz wniosku do KE o włączenie tego korytarza na całym przebiegu do sieci bazowej TEN-T – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Inicjatywa utworzenia szlaku Via Carpatia trafnie wpisuje się w proces postępującej spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w Europie. Na terytorium Polski Via Carpatia liczy 1621 km, a kluczową arterią stanowiącą oś korytarza jest droga ekspresowa S19, biegnąca wzdłuż wschodniej granicy kraju. Polska i Rumunia wspólnie zabiegają o wpisanie tego korytarza drogowego do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) na całym przebiegu trasy.  

Współpraca na rzecz obrony firm transportowych przed złymi przepisami

W sprawie Pakietu Mobilności I, czyli przepisów UE, które mają określić, na jakich warunkach firmy transportowe będą mogły świadczyć usługi poza krajem pochodzenia, strona polska przekonuje do  przyjęcia  zrównoważonych rozwiązań, które poprawią warunki pracy kierowców, a jednocześnie przyniosą korzyść europejskiemu sektorowi transportu drogowego.

Przepisy, które potencjalnie mogą zostać przyjęte, przedstawione w ramach Pakietu Mobilności I, zawierają wiele protekcjonistycznych i szkodliwych dla transportu drogowego propozycji, które nie uwzględniają specyfiki geograficznej i realiów funkcjonowania branży transportowej. Przyjęte rozwiązania będą miały długoterminowe konsekwencje dla sektora transportu drogowego oraz naszych gospodarek. Dlatego konieczna jest kontynuacja wyważonej, spokojnej i merytorycznej dyskusji, mającej na celu  wypracowanie najlepszych przepisów.

- Chcę podkreślić bardzo dobrą współpracę naszych resortów w odniesieniu do Pakietu Mobilności I. Mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana, zwłaszcza w świetle wagi tego tematu dla naszych przewoźników transportu drogowego i kluczowych decyzji, jakie będą zapadały w Parlamencie Europejskim w najbliższych dniach - powiedział minister Adamczyk.

Podpisanie Deklaracji o współpracy

Efektem spotkania było podpisanie Deklaracji o współpracy, której celem jest rozwój i wzmocnienie współpracy między obiema stronami w dziedzinie transportu, infrastruktury transportowej i usług infrastruktury transportowej na zasadzie równości i  obopólnych korzyści. Deklaracja daje formalną możliwość i podstawę prawną do zwołania pierwszego posiedzenia grupy roboczej wysokiego szczebla do spraw różnych sektorów transportu.

Ministrowie rozmawiali także o sprawach transportu kolejowego.

Pierwsze polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe odbyły się 25 maja 2018 r. w Warszawie z udziałem premierów Mateusza Morawieckiego i Vioriki Dăncili.

{"register":{"columns":[]}}