Dwie inwestycje drogowe i most w województwie opolskim w realizacji
12.01.2026
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu wziął udział w briefing prasowym w związku z podpisaniem umów na budowę obwodnicy Sidziny w ciągu DK46 oraz rozbudowę po powodzi DK45 wraz z budową nowego mostu przez Odrę.
Umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Sidziny w ciągu drogi krajowej nr 46 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z firmą Mirbud. Zadanie ma wartość prawie 150 mln zł.
Na trasie zaplanowano budowę dwóch skrzyżowań z sygnalizacją świetlną oraz pięciu obiektów mostowych, w tym przeprawę przez Nysę Kłodzką o długości ponad 500 m. Ma to istotne znaczenie w przypadku możliwego wystąpienia wód powodziowych w tym obszarze zalewowym.
Wykonawca będzie miał 45 miesięcy na wykonanie zadania wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę (decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - ZRID). Podczas robót budowlanych, do czasu realizacji nie będą wliczane okresy zimowe, od 16 grudnia do 15 marca.
Rozbudowa DK45 po powodzi oraz nowy most na Odrze
Rozbudowa drogi krajowej nr 45 w Krapkowicach obejmuje odcinek od ronda z DW409 do skrzyżowania z DW416 w kierunku Żywocic. Inwestycja pozwoli na przywrócenie ciągłości DK45 przerwanej na skutek powodzi.
Prace uwzględniają odbudowę drogi na odcinku 1,2 km - rozbiórkę i budowę dwóch mostów na Osobłodze i Kanale Młynówka, rozbudowę skrzyżowania z ul. Kozielską, przebudowę i odbudowę chodnika wraz z poboczem na całej długości oraz odtworzenie odwodnienia drogi.
Wykonawca będzie miał 40 miesięcy na realizację tego zadania, w tym 17 miesięcy na przygotowanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę.
Dla realizacji tej inwestycji GDDKiA podpisała umowę z firmą Duna Polska. Zadanie obejmuje rozbudowę DK45 w Krapkowiach wraz z budową mostu na Odrze na łączną kwotę 181,6 mln zł.
GDDKiA podpisała również porozumienie z gminą Krapkowice w sprawie przeprowadzenia jednego, wspólnego postępowania przetargowego - dla rozbudowy DK45 oraz budowy nowego mostu na Odrze wraz z dojazdami.
Gmina Krapkowice będzie odpowiedzialna za budowę mostu na Odrze o długości 600 m i szerokości 14 m wraz z dojazdami i dwoma rondami (z DK45 i DW416 oraz DW423). W ramach zadania planowana jest także budowa ścieżki pieszo-rowerowej oraz chodników. Budowa przeprawy jest współfinansowana z rządowego Programu Mosty dla Regionów.
Każdy z inwestorów (gmina Krapkowice i GDDKiA) będzie odpowiedzialny zarówno za realizację, jak i rozliczenie swojego zakresu inwestycji. GDDKiA będzie koordynatorem tych zadań.
Podpisane porozumienie ma również istotne znaczenie pod względem technicznym, ponieważ pomoże w wypracowaniu docelowych rozwiązań. Szczegółowy zakres robót zostanie określony na etapie opracowania dokumentacji.