Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki

Dworzec Warszawa Centralna otrzymał imię Stanisława Moniuszki

5 stycznia 2019 r. dworzec Warszawa Centralna otrzymał imię Stanisława Moniuszki. W ten sposób PKP SA wraz z Towarzystwem Miłośników Moniuszki i Teatrem Wielkim – Operą Narodową włączyły się w obchody ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Stanisława Moniuszki.

– Cieszymy się, że rok Stanisława Moniuszki rozpoczynamy od nadania jego imienia Dworcowi Centralnemu w Warszawie. Dzięki temu dwa ważne węzły transportowe polskiej stolicy – lotnisko i dworzec kolejowy – noszą imiona wybitnych polskich kompozytorów. Dobrze, że w ten sposób Ministerstwo Infrastruktury i PKP mogą włączyć się w obchody zarówno 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, jak i roku Stanisława Moniuszki obchodzonego w 200. rocznicę jego urodzin – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

– Dzisiejsza uroczystość nadania imienia Stanisława Moniuszki głównemu dworcowi kolejowemu w stolicy naszego kraju ma szczególny wymiar. Odwołując się do bogactwa kultury polskiej, która pozwalała czerpać otuchę w chwilach dla Polaków trudnych i pięknie przeżywać radość w momentach uroczystych, chcemy przypominać o ważnych dla naszego narodu wartościach estetycznych i etycznych. Jestem przekonany, że w dziełach tego wspaniałego kompozytora Polacy na nowo odnajdywać będą odcienie patriotycznych uczuć i wzmacniać dzięki nim poczucie dumy narodowej – mówił podczas uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Przy wejściu na Dworzec Centralny od strony ul. Emilii Plater odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Stanisławowi Moniuszce.

– Gdy po raz pierwszy spotkałem się z propozycją, by dworzec Warszawa Centralna otrzymał swojego patrona, pomyślałem: „Dlaczego nie?”. Skoro główny port lotniczy w kraju nosi imię Fryderyka Chopina, to dlaczego dworcowi Warszawa Centralna, najważniejszemu w stolicy i jednemu z największych w Polsce, nie może patronować inny wielki Polak, powszechnie znany również poza granicami naszego kraju? – mówił prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński.

Dworzec Centralny w Warszawie jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce, który uzyskał swojego patrona. W odsłonięciu pamiątkowej tablicy wzięli udział również m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski oraz prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Więcej informacji na stronie internetowej PKP SA.

Tablica pamiątkowa na elewacji dworca
W uroczystości uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk
Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics