W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dworzec PKP Boguszów-Gorce Zachód w nowej odsłonie

30.03.2021

Od 29 marca 2021 r. pasażerowie mogą korzystać ze zmodernizowanego dworca Boguszów-Gorce Zachód. Dzięki modernizacji XIX-wieczny budynek zyskał nowe oblicze. Renowacji została poddana ceglana elewacja dworca, wzbogacona o płaszczyzny tynkowane, a stolarka okienna i drzwiowa wymieniona została na nową, wykonaną na wzór historycznej. Dzięki specjalistycznym badaniom udało się ustalić i odtworzyć dawną kolorystykę tynków, drzwi, okien oraz elementów dachu. Końcowym efektem jest ciekawe połączenie czerwonej ceramiki z zieloną stolarką, kremowymi tynkami oraz jasną, piaskową spoiną.

Zmodernizowany dworzec PKP Boguszów-Gorce Zachód
- Zmodernizowany dworzec kolejowy Boguszów-Gorce Zachód to kolejna inwestycja PKP SA na Dolnym Śląsku. Wierzę, że przebudowany, komfortowy i proekologiczny budynek stanie się ważnym punktem na mapie miasta i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

 

Dużą metamorfozę przeszło także wnętrze obiektu. Do dyspozycji pasażerów są: hol dworca pełniący funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni, ogólnodostępne toalety (w tym dla osób z niepełnosprawnościami) oraz pomieszczenie dla podróżujących z małymi dziećmi, wyposażone m.in. w przewijak. W budynku dworca znalazły się także pomieszczenia techniczne, przeznaczone m.in. na potrzeby sterowania ruchem pociągów wraz z nastawnią oraz lokale na wynajem, w których może być prowadzona działalność handlowo-usługowa.

Podobnie jak w przypadku modernizacji innych zabytkowych dworców, dbałość o historyczne piękno udało się połączyć z nowoczesnością, dzięki czemu w budynku zapewniona jest wysoka jakość obsługi wszystkich pasażerów, niezależnie od ich stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Dzięki eliminacji barier architektonicznych, takich jak progi i zbyt wąskie przejścia oraz wykonaniu ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tablic multisensorycznych z planem dworca i odpowiedniego oznakowania, budynek jest w pełni dostępny także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na dworcu znalazły się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przebudowany dworzec został wyposażony także w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. kontroli dostępu, włamania i napadu, telewizję przemysłową oraz sterowania. Dzięki zastosowaniu stolarki okiennej i drzwiowej o niskiej przenikalności ciepła oraz budowie kotłowni gazowej, zmodernizowany dworzec jest także bardziej ekologiczny.

- Program Inwestycji Dworcowych w woj. dolnośląskim jest na bardzo zaawansowanym etapie. Spośród dziewiętnastu realizowanych obiektów trzynaście zostało już ukończonych. Warto podkreślić, że dużą część z nich stanowią właśnie dworce położone przy bardzo popularnej wśród lokalnych społeczności i turystów trasie z Wrocławia do Szklarskiej Poręby. Dotychczas, w ramach PID, oddaliśmy do użytku dworce w Kątach Wrocławskich, Smolcu, Żarowie, Imbramowicach i Szklarskiej Porębie Górnej. Dołączyły one do zmodernizowanych we wcześniejszych latach dworców na stacjach Jaworzyna Śl., Świebodzice i Wałbrzych Miasto – stwierdził członek zarządu PKP SA ds. inwestycji Ireneusz Maślany.

 

W ramach zrealizowanej inwestycji zmieniło się także najbliższe otoczenie dworca. Zamontowano elementy małej architektury (ławki, kosze), wykonano nowe miejsca parkingowe (oraz zbudowano wiatę na rowery wyposażoną w stojaki.

Modernizacja dworca kolejowego Boguszów-Gorce Zachód jest częścią realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe SA ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego w całym kraju zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie prawie 200 dworców kolejowych. Wartość inwestycji to około 9,9 mln zł, a jej realizacja jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W województwie dolnośląskim Programem objętych zostało 19 dworców, a inwestycje na większości z nich zostały już zakończone.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}