W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dworzec w Imbramowicach otwarty dla podróżnych

26.02.2021

PKP zakończyły przebudowę dworca kolejowego w Imbramowicach na Dolnym Śląsku. To już dwunasty obiekt w tym województwie, zmodernizowany przez kolejową spółkę w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Dworzec w Imbramowicach otwarty dla podróżnych

Budynek przeszedł kompleksową modernizację, podczas której  zmieniony został układ pomieszczeń wewnątrz obiektu. Podróżni mogą korzystać z ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni oraz ogólnodostępnych toalet z pomieszczeniem dla dzieci i opiekunów. O przyjazdach i odjazdach pociągów pasażerów informują wyświetlacze z rozkładem jazdy. W budynku pojawiło się także pomieszczenie, które – w przypadku zainteresowania przewoźników – będzie mogło zostać wykorzystane na biuro obsługi klienta. W drugiej części dworca, podobnie jak przed modernizacją, znajdować się będą nastawnia oraz inne pomieszczenia techniczne użytkowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
 

– Imbramowice to kolejna mała miejscowość, która zyska dzięki działaniom polskiego rządu dostęp do nowoczesnej infrastruktury kolejowej, umożliwiającej bezpieczne i komfortowe podróżowanie. Cieszę się, że prace nad nowoczesnym dworcem kolejowym zostały poprowadzone przez wykonawcę tak sprawnie. Inwestycja nadzorowana przez PKP SA została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, który zakłada modernizację do 2023 r. prawie 200 dworców kolejowych w całym kraju za łączną kwotę prawie 2 mld zł – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

 

Imbramowicki dworzec zyskał całkowicie nowy wygląd. Zawdzięcza go m.in. elewacji, którą wykonano z blachy tytanowo-cynkowej oraz przeszklonej fasadzie. W zachodniej części budynku wykonano nowe, główne wejście z zadaszeniem. Dotychczasowe wejście do budynku od strony północnej zostało zachowane – będzie pełniło funkcję ewakuacyjną. Obiekt zyskał również dodatkową kondygnację z przeznaczeniem na pomieszczenie techniczne. W ramach prac inwestycyjnych na dworcu wymieniono też dotychczasowe instalacje oraz okna, drzwi, konstrukcję i poszycie dachu.

Na nowo zagospodarowano teren przed dworcem. Budynek zyskał dodatkowe zewnętrzne oświetlenie. Niedaleko głównego wejścia wykonano 7 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym jedno dla osób z niepełnosprawnościami, jedno dla rodziny z dzieckiem oraz jedno miejsce przeznaczone na krótki postój, tzw. kiss&ride. Koło dworca zamontowano również wiatę rowerową wyposażoną w 10 stojaków. Pojawiły się też ławki i kosze na śmieci.
 

– Modernizacja dworca w Imbramowicach to przykład sprawnie przeprowadzonej inwestycji. Prace budowlane trwały niewiele ponad rok, a ich efektem jest estetyczny, nowoczesny budynek dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych. To kolejny obiekt, dzięki któremu zwiększa się komfort podróżowania koleją po Polscemówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.  

 

– W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na terenie Dolnego Śląska przebudowywanych jest jeszcze 5 dworców – Boguszów Gorce Zachód, Bolesławiec, Szklarska Poręba Górna, Wałbrzych Główny i Węgliniec – dodaje.

 

– Cieszymy się, że na mapie kolejowej Polski przybywa obiektów zmodernizowanych dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Już ponad 37 mld zł unijnego dofinansowania z perspektywy 2014-2020 trafiło na inwestycje kolejowe w Polsce. Środki unijne znacząco przyczyniają się do odnowy i unowocześnienia wizerunku polskiej infrastruktury kolejowej. Przebudowany, odnowiony w formule proekologicznej i dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych, również tych z niepełnosprawnościami, dworzec kolejowy w Ibramowicach stanowi przykład takiej właśnie inwestycji – stwierdziła Joanna Lech, p.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

 

Obiekt został dostosowany do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Zlikwidowano dotychczasowe bariery architektoniczne. Wewnątrz pojawiły się ścieżki i mapy dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a. Z myślą o osobach niedosłyszących zamontowano pętlę indukcyjną. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowano też toalety w budynku.

Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w ramach inwestycji dworzec stał się również bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim nowe, energooszczędne oświetlenie z automatyką sterującą. Aby ograniczyć straty ciepła, budynek ocieplono oraz zamontowano w nim okna i drzwi o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Ekologiczne będzie również ogrzewanie, które zapewni zainstalowana pompa ciepła. Nadzór nad wszystkimi urządzeniami i systemami na dworcu zapewni BMS (Building Management System), który także przyczyni się do optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody.

Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będzie system monitoringu, a także systemy kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu.

Koszt całej inwestycji wyniósł 6,4 mln zł. Przebudowa była dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

{"register":{"columns":[]}}