W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dworzec w Żaganiu otwarty dla podróżnych

10.05.2019

10 maja 2019 r. Polskie Koleje Państwowe SA oddały do użytku pasażerów kolejny gruntownie zmodernizowany dworzec. Podróżni korzystający z obiektu w Żaganiu mają do dyspozycji odnowioną halę i przestrzeń parkingową. Dworzec został dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami. Podczas prac zadbano o wyjątkowe historyczne walory budynku.

Dworzec w Żaganiu
- Dworzec w Żaganiu to kolejny obiekt zmodernizowany przez PKP SA w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Jednocześnie jest to pierwsza z ośmiu tego typu inwestycji zaplanowanych w województwie lubuskim. Kolejne zostaną zakończone do 2021 roku – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA. – Infrastruktura dworca została przygotowana tak, aby spełniać współczesne standardy obsługi podróżnych przy jednoczesnym zachowaniu zabytkowego charakteru tego obiektu – podkreślił prezes.

W odnowionym budynku znajdują się m.in. biuro obsługi klienta, lokale usługowo-handlowe, toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy pomieszczenie do karmienia i przewijania dzieci.

Z myślą o pasażerach mających trudności w poruszaniu się zlikwidowano bariery architektoniczne, takie jak progi, zbyt wąskie przejścia i nierówności posadzek. Dla osób niewidomych i słabo widzących przygotowano ścieżkę dotykową i oznaczenia w alfabecie Braille’a, zamontowano też tablice multisensoryczne.

Zabytkowy dworzec pochodzący z 1913 roku wymagał również renowacji konserwatorskich. Wewnątrz odnowiono elementy stolarki drzwiowej i okiennej, odrestaurowano okna kasowe, boazerię, okładziny ceramiczne znajdujące się w holu, klatki schodowe i poidełko. Renowacji poddano też elewację, wymieniono poszycie dachu, wzmocniono i wymieniono elementy konstrukcji, izolacje, instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne. Roboty budowlane na dworcu w Żaganiu trwały od listopada 2017 r. Koszt inwestycji to 16,9 mln zł.

Modernizacja dworca jest częścią realizowanego przez PKP SA Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju. Głównym celem prowadzonych przez PKP SA inwestycji jest dostosowanie dworców do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym również osób o ograniczonych możliwościach poruszania się: osób starszych, pasażerów z niepełnosprawnościami, podróżnych z małymi dziećmi czy dużymi bagażami. Podejście PKP SA do przebudowy dworców wpisuje się w założenia programu Dostępność Plus.

Zdjęcia (1)