W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dworzec Warszawa Centralna zabytkiem

25.07.2019

Warszawski Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki znalazł się w rejestrze zabytków i tym samym został objęty ochroną konserwatorską. Decyzja ta pozwoli zachować bryłę modernistycznego dworca i jego układ przestrzenny w istniejącej formie.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin, prezes PKP SA. Krzysztof Mamiński, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki podczas uroczystości wpisania Warszawskiego Dworca Centralnego im. Stanisława Moniuszki do rejestru zabytków
- Dzisiaj budujemy bezpieczną, komfortową i punktualną polską kolej. Musimy jednak pamiętać o tym, że polska kolej to część naszej historii. Dworzec Centralny im. Moniuszki jest tego przykładem - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel 25 lipca 2019 r. podczas konferencji prasowej dotyczącej tego wydarzenia.


Warszawski Dworzec Centralny został oddany do użytku w 1975 roku, stając się główną stacją kolejową stolicy obsługującą ruch dalekobieżny. Na dworcu pojawiły się dotychczas niestosowane w Polsce rozwiązania i urządzenia, takie jak ruchome chodniki na pochylniach czy nowoczesne schody ruchome i automatycznie otwieranie drzwi wyprodukowane w krajach zachodnich. Kompleks, w skład którego weszły m.in. hala główna, podziemne perony, przejścia oraz galerie, został zaprojektowany przez architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka.
 

- Chronimy miejsca ważne dla polskiej kultury i tożsamości. Zachowujemy dla kolejnych pokoleń obiekt, z którym emocjonalnie związani są nie tylko mieszkańcy Warszawy. Dziękuję Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków za przeprowadzenie tego wpisu. Bez tej odważnej decyzji, dworzec mógłby podzielić los Supersamu czy Emilii. Ochrona Dworca Centralnego to również wyraz dbałości o dorobek powojennego pokolenia architektów. Należy chronić najlepsze obiekty polskiego powojennego modernizmu, gdyż w ten sposób popularyzujemy dzieła tego stylu i zwiększamy świadomość potrzeby ich ochrony - oceniła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin.


W 2010 r. rozpoczął się remont dworca. Prace zakończono przed mistrzostwami Euro 2012. W latach 2013 – 2016 przeprowadzono wymianę schodów ruchomych i pochylni, zaś w 2015 roku zakończono przebudowę systemu izolacji termicznej i ogrzewania oraz stropu dworca. W 2016 roku zakończył się kolejny etap remontu hali głównej, w ramach którego wybudowana została antresola.
 

– W zasobach Polskich Kolei Państwowych znajduje się bardzo wiele zabytkowych, pięknych, powstałych  w różnych epokach dworców. Niektóre z nich wybudowane zostały jeszcze w XIX wieku i pamiętają czasy początków kolei na ziemiach polskich. Do tej pory jako zabytki bezsprzecznie klasyfikowane były np. dworce neogotyckie czy budowle w stylu dworkowym. Dzisiejsze wydarzenie świadczy o tym, że coraz większe uznanie w środowiskach ekspertów i autorytetów w dziedzinach architektury oraz dziedzictwa narodowego zyskują także inne formy architektonicznie, takie jak modernistyczny Dworzec Centralny – powiedział prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.


Według danych Urzędu Transportu Kolejowego (z 2017 roku) z dworca Warszawa Centralna korzysta rocznie ponad 15 mln pasażerów. Najwięcej podróżnych w kraju obsługuje połączona z Dworcem Centralnym podmiejska stacja Warszawa Śródmieście (19,4 mln).

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}