W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II posiedzenie polsko-rumuńskiej grupy roboczej w Bukareszcie

09.12.2022

Wspólne projekty infrastrukturalne, współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza i na forum UE oraz wymiana doświadczeń były tematami II posiedzenia polsko-rumuńskiej grupy roboczej ds. transportu z udziałem wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela i sekretarza stanu w ministerstwie transportu i infrastruktury Rumunii Adriana Foghisa. Spotkanie odbyło się w Bukareszcie w dniach 7-8 grudnia 2022 r.

II posiedzenie polsko-rumuńskiej grupy roboczej w Bukareszcie
– Rumunia jest niezmiennie istotnym partnerem Polski jeśli chodzi o wspólne projekty infrastrukturalne, w tym szlak Via Carpatia, czy też prace na forum unijnym w zakresie Pakietu Mobilności I - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

 Przedstawiając stan realizacji drogowej trasy Via Carpatia, wiceminister A. Bittel podkreślił, że ze środków budżetu państwa zapewnione jest finansowanie dla całego przebiegu drogi S19, która jest główna osią tego korytarza w Polsce oraz podziękował za wsparcie strony rumuńskiej na forum UE, aby wpisać trasę Via Carpatia do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

– Realizujemy ten szlak z dużą determinacją. Strona rumuńska niezmiennie od początku bieżącego dziesięciolecia aktywnie wspiera nas w zamiarach utworzenia korytarza drogowego północ-południe. Dzięki temu zaangażowaniu odcinek trasy Via Carpatia pomiędzy Rzeszowem a Aradem został wpisany do rozszerzonej sieci bazowej TEN-T, a co najważniejsze - cały główny przebieg Via Carpatia znalazł się w europejskim korytarzu transportowym Morze Bałtyckie - Morze Czarne - Morze Egejskie – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.


Rozmowy dotyczyły również inicjatywy Rail-2-Sea, na rzecz ustanowienia zintegrowanych przewozów kolejowych pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym, z wykorzystaniem polskich portów morskich oraz portu w Konstancy.

Połączenie pomiędzy największymi portami Polski i Rumunii pozwoli otworzyć nową ścieżkę logistyczną pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Bałtyckim, sprzyjając naturalnemu rozszerzeniu szlaków transportowych z Chin, poprzez Azerbejdżan, Gruzję, Armenię do Skandynawii.

 Na spotkaniu w Bukareszcie szeroko zaprezentowano doświadczenia z czasu pandemii COVID-19 i wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę na sektor transportu i rozwój infrastruktury transportowej.

 – Pandemia COVID-19 oraz wojna na Ukrainie drastycznie zmieniły sytuację na rynku budowlanym. Widzimy wyzwania wynikające z tych zmian, które wpływają znacząco na tempo realizacji inwestycji infrastrukturalnych, w szczególności drogowych. Także polityka UE, wynikająca zarówno z pakietu Fit for 55, jak rozwoju połączeń drogowych wewnątrz wspólnoty w ramach rewizji sieci TEN-T generuje dynamiczne zmiany. Jesteśmy otwarci na podzielenie się naszymi spostrzeżeniami i wymianę doświadczeń ~  zaznaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.


Przedstawiciele Polski i Rumunii wymienili swoje poglądy na temat stosowania nowych unijnych przepisów regulujących międzynarodowy transport drogowy - Pakiet Mobilności I, które weszły w życie od lutego 2022 r. 

– Wielokrotnie podnosiliśmy na forum UE, że przepisy Pakietu Mobilności będą tworzyły dodatkowe bariery w wykonywaniu przewozów w transporcie drogowym, generując znaczne emisje CO2, bardzo szkodliwe dla klimatu i zdrowia obywateli. Transgraniczny charakter transportu towarowego wymaga, aby wszystkie kraje były gotowe na stosowanie przepisów UE w tym samym czasie i kluczowe jest, aby uniknąć mozaiki przepisów, co bardzo utrudni zasady wykonywania tych przewozów. Cieszę się, że Rumunia podziela naszą opinię i możemy współpracować także w ramach tej dziedziny na forum Unii Europejskiej – podsumował wiceminister A. Bittel.


 Rozmawiano także o stanie prac nad rozwojem linii kolei dużych prędkości (KDP).

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}