W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jest umowa na dokończenie modernizacji linii kolejowej Leszno-woj. dolnośląskie

10.05.2019

10 maja 2019 r. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel uczestniczył w podpisaniu przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA umowy na kontynuowanie prac na odcinku linii kolejowej Leszno – granica woj. dolnośląskiego. Zapewni to sprawny przejazd na trasie Poznań – Wrocław. Efektem inwestycji będzie skrócenie czasu podróży oraz wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Modernizacji linii kolejowej Leszno
- Dzisiaj kończymy epizod związany z opuszczeniem przez włoskiego wykonawcę kontraktu kolejowego. Jednocześnie cieszę się, że spółka PKP PLK potrafiła ekspresowo przeprowadzić postępowanie przetargowe i podpisać umowę na dokończenie prac – powiedział wiceminister A. Bittel. 

Podpisana umowa warta jest 462 mln zł. Prace rozpoczną się w czerwcu tego roku, a ich zakończenie zaplanowane jest na grudzień 2020 r.

Wykonawca wymieni ok. 40 km torów wraz z siecią trakcyjną. Dokończona będzie przebudowa peronów i przejścia podziemnego na stacjach w Rawiczu i Bojanowie. W zakresie prac są nowe przystanki w Kaczkowie i Rydzynie. Budowa wiaduktu drogowego w Bojanowie i przejścia pieszo-rowerowego w Lesznie ułatwią komunikację i zwiększą poziom bezpieczeństwa. Podobny efekt przyniesie budowa nowych wiaduktów w Rawiczu.

- Każdy pasażer poruszający się koleją pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem chciałby, aby modernizacja tego odcinka dobiegła już końca. Niestety, problemy z poprzednim wykonawcą pokrzyżowały plany PKP PLK, dlatego z tym większą radością informujemy o podpisaniu nowej umowy. Niech ta umowa będzie tą, która finalnie zamknie inwestycję i pozwoli nam na przełomie 2020 i 2021 roku szybko i sprawnie pokonać odległości pomiędzy stolicami dwóch województw – powiedział wojewoda wielkopolski, Zbigniew Hoffmann.  

 

- Wykorzystaliśmy okres zimowy, by jak najszybciej, zgodnie z obowiązującym prawem, kontynuować inwestycje na odcinku linii między Poznaniem a Wrocławiem. Nowy wykonawca ruszy z pracami w czerwcu. Inwestycja istotnie poprawi komunikacje w regionie i na trasie ważnej dla połączeń krajowych i międzynarodowych. – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP PLK SA.  

 

Modernizacja linii kolejowej odcinku Leszno – granica z woj. dolnośląskim wymagała specjalnych działań PKP PLK w momencie, gdy firma Astaldi jesienią 2018 r. zawiodła i nie realizowała ważnego społecznie kontraktu. Firma wybrana zgodnie z obowiązującymi procedurami deklarowała pełne zaangażowanie i odpowiedzialne wykonanie prac. Gdy pomimo wezwania, wykonawca nie podjął pracy na kontrakcie, PKP PLK rozwiązały umowę z Astaldi.  

Modernizacja linii Wrocław - Poznań

Między stolicami Wielkopolski i Dolnego Śląska wykonano już prace na odcinku dolnośląskim oraz Poznań – Czempiń. Ich efektem są m.in. konkurencyjne dla ruchu drogowego podróże między Wrocławiem a Obornikami Śląskimi, Żmigrodem i Lesznem. Nowy standard obsługi mają stacje i przystanki oraz połączenia na trasie Poznań - Czempiń. Pozostały do wykonania zakres prac to odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń.

Modernizacja linii E59 z Poznania do Wrocławia skróci czasu przejazdu między Czempiniem a Rawiczem o ok. 20 minut. Pociągi pasażerskie pojadą nią z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Zmodernizowane perony, przejścia podziemne i nowe wiadukty zwiększą bezpieczeństwo oraz zapewnią lepszy komfort podróży.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu: „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław – Poznań, etap IV, odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń” jest warta ponad 1,5 mld zł. Z tej kwoty ok. 1,2 mld zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).