W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Józef Piłsudski patronem dworca Kraków Główny

11.05.2021

Dworzec Główny w Krakowie, jako trzeci w Polsce, ma swojego patrona. Podczas oficjalnych uroczystości nadano mu imię Józefa Piłsudskiego – jednej z najwybitniejszych postaci w historii Polski. Z tej okazji w holu z kasami biletowymi odsłonięty został okolicznościowy mural.

Józef Piłsudski patronem dworca Kraków Główny

11 maja 2021 roku, w przeddzień 86. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego, Dworzec Główny w Krakowie otrzymał imię jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych Polaków. Podczas uroczystości na nowym dworcu Kraków Główny, w holu kasowym, odsłonięty został okolicznościowy mural przedstawiający sylwetkę Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy wydarzenia złożyli również kwiaty przy tablicy pamiątkowej z 1932 r. ufundowanej przez Kolejowe Przysposobienie Wojskowe.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk w przesłaniu do uczestników uroczystości podkreślił znaczenie kolei i kolejarzy w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

- Olbrzymią rolę odegrał Marszałek Józef Piłsudski, który kolej uważał za niezwykle istotną dla powstającego państwa polskiego – stwierdził minister A. Adamczyk. - Jestem przekonany, że tak jak kolej odegrała kluczową rolę w integracji państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, tak obecnie nadanie imienia Józefa Piłsudskiego dworcowi w stolicy Małopolski, integrującym różne środki transportu, przyczyni się do integracji Polaków wokół spraw dla naszego kraju najważniejszych – dodał.

 

- Przez wiele lat, zarówno w Polsce, jak i na świecie, swoich patronów miały głównie ulice, aleje, place, szkoły, wyższe uczelnie czy inne obiekty użyteczności publicznej. Imiona nadawane były także lotniskom i dziś w naszym kraju w nazwach większości pasażerskich portów lotniczych znajdują się imiona ich symbolicznych opiekunów. Dzisiejsze nadanie patronatu dworcowi Kraków Główny to wydarzenie ważne z kilku powodów. Przede wszystkim jest to wyraz hołdu złożonego Pierwszemu Marszałkowi Polski przez kolejarzy, ale także pewna konsekwencja działań zapoczątkowanych 5 stycznia 2019 roku na Dworcu Centralnym w Warszawie, któremu od tego czasu patronuje Stanisław Moniuszko. Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów, w tym gości zagranicznych, miejsce w Polsce, stąd tak istotne jest, aby głównemu dworcowi, będącemu współczesną bramą miasta, patronował jeden z najwybitniejszych Polaków – powiedział Krzysztof Mamiński, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych SA.

 

Budowa dworca Kraków Główny została ukończona w lutym 2014 roku jako jeden z elementów Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego, w skład którego wchodzą również dworzec autobusowy MDA oraz przystanki i inne elementy infrastruktury komunikacji miejskiej. Połączony siecią korytarzy, tuneli, wind i schodów ruchomych obiekt jest pierwszym w całości podziemnym dworcem kolejowym w Polsce. Korzysta z niego kilkanaście milionów pasażerów rocznie. Do zlokalizowanego pod peronami podziemnego dworca przeniesiona została obsługa podróżnych, która wcześniej prowadzona była w pochodzącym z 1847 roku budynku starego Dworca Głównego. Dziś w zabytkowym budynku dworcowym, wciąż należącym do Polskich Kolei Państwowych, mieszczą się m.in. biura Muzeum Fotografii w Krakowie i filia Biblioteki Kraków. Planowane jest także zagospodarowanie części obiektu na potrzeby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
 
Dworzec Kraków Główny jest trzecim tego typu obiektem w Polsce, który otrzymał swojego patrona. Na początku 2019 roku stołeczny Dworzec Centralny otrzymał imię Stanisława Moniuszki, a w listopadzie 2020 roku, z inicjatywy Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, dworcowi Warszawa Wschodnia nadano imię Romana Dmowskiego.
 
Więcej informacji na stronie internetowej PKP SA.

{"register":{"columns":[]}}