W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolej wróci nad Zalew Zegrzyński

09.10.2019

8 października 2019 r. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel poinformował o ogłoszeniu przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA przetargu na remont trasy kolejowej Wieliszew – Zegrze.

Wieliszew
– Po 25 latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości komunikacyjne w aglomeracji warszawskiej. Projekty z Krajowego Programu Kolejowego tworzą lepszą i sprawniejszą kolej, co przekłada się na ułatwienie codziennych dojazdów do szkół i do pracy oraz zwiększenie atrakcyjności województwa – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.


Prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej, rozjazdów i nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym na 3,5-kilometrowym odcinku. Dzięki modernizacji pociągi pasażerskie wrócą na nieczynną od lat linię i pojadą z prędkością do 80 km/h. Zapewni to lepszy dojazd mieszkańców gmin położonych wzdłuż linii kolejowej do Warszawy, a mieszkańcom stolicy nad Zalew Zegrzyński.
 

– Prace prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA na terenie Mazowsza przywrócą nowe możliwości nieczynnym odcinkom linii np. Wieliszew – Zegrze. Dostrzegamy też potrzebę wzmocnienia linii wylotowych z aglomeracji i planujemy nowe dodatkowe tory. Takie rozwiązanie przełoży się na jeszcze lepsze podróże koleją – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK SA.


Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” ubiega się o finansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Realizacja zadania planowana jest w systemie „projektuj i buduj” od 2020 roku, a zakończenie w 2022 r.

Zdjęcia (2)