W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zadania z Programu budowy 100 obwodnic w województwie lubelskim

17.04.2020

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził Programy inwestycji dla obwodnic Szczebrzeszyna i Janowa Lubelskiego w ciągu drogi krajowej nr 74. W ramach inwestycji powstaną nowe odcinki drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o łącznej długości niemal 13 km. To kolejne zadania z województwa lubelskiego kierowane do realizacji w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Na początku kwietnia tego roku Minister Infrastruktury zatwierdził już Programy inwestycji dla obwodnic Dzwoli i Gorajca.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził Programy inwestycji dla obwodnic Szczebrzeszyna i Janowa Lubelskiego
- Podstawowym celem budowy obwodnic Szczebrzeszyna i Janowa Lubelskiego jest wyprowadzenie ruchu z centrów tych miejscowości, który obecnie odbywa się po drodze krajowej numer 74. Działanie to będzie stanowiło uzupełnienie istniejącej już obwodnicy Frampola oraz skierowanych do realizacji obwodnic Dzwoli i Gorajca - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Dzięki budowie obwodnic nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości drogi krajowej nr 74 pomiędzy Janowem Lubelskim a  Zamościem. Inwestycje poprawią również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na drodze Janów Lubelski – Zosin (granica państwa). Obwodnice będą stanowić uzupełnienie dojazdu do realizowanej trasy Via Carpatia. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Szczebrzeszyna o długości ok. 4 km została zaprojektowana w nowym śladzie, wstępnie po północnej stronie tej miejscowości. Obwodnica Janowa Lubelskiego będzie miała ok. 9 km. Jej przebieg nie jest ustalony, obecnie trwają prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym z elementami koncepcji programowej, w ramach której rozpatrywane są różne warianty przebiegu. Realizacja obwodnic pozwoli na wyprowadzenie ciężkiego ruchu tranzytowego z niekorzystnie ukształtowanego układu drogowego w tych miejscowościach.

Dla obydwu obwodnic rozpoczęte zostały już prace przygotowawcze, których celem jest określenie przebiegu drogi i uzyskanie decyzji środowiskowych. W 2018 r. zawarto umowy na opracowanie studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych, co jest planowane na II połowę 2021 r. 

Ogłoszenie przetargów na wybór wykonawców zaplanowano na II połowę 2023 r., a zawarcie umów z wykonawcami w I połowie 2024 r. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2024-2026.

Program budowy 100 obwodnic w województwie lubelskim

W ramach programu obwodnicowego w województwie lubelskim powstanie łącznie 7 obwodnic:

  • Obwodnica Dzwoli w ciągu drogi krajowej nr 74,
  • Obwodnica Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74,
  • Obwodnica Janowa Lubelskiego w ciągu drogi krajowej nr 74,
  • Obwodnica Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82,
  • Obwodnica Łukowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 76,
  • Obwodnica Szczebrzeszyna w ciągu drogi krajowej nr 74,
  • Obwodnica Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74.

 

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Zdjęcia (1)