W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny odcinek drogi S61 oddany do ruchu

14.07.2021

Kierowcy mogą już korzystać z nowego, 17-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe. Koszt budowy odcinka, który powstał w ramach realizacji międzynarodowego szlaku Via Baltica, wyniósł 380 mln zł.

Kolejny odcinek drogi S61 oddany do ruchu
- Trasa Via Baltica to jeden z najważniejszych szlaków tranzytowych łączących kraje nadbałtyckie z siecią dróg szybkiego ruchu w Polsce. Sukcesywnie oddajemy do użytku kolejne fragmenty drogi S61, będącej kluczowym elementem międzynarodowego korytarza transportowego. Inwestycja skróci czas przejazdu i podniesie poziom bezpieczeństwa na drodze - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Odcinek S61 Śniadowo - Łomża Południe został zrealizowany w systemie Projektuj i buduj, w trzy i pół roku od podpisania umowy. Wybudowany fragment S61 to dwujezdniowa droga ekspresowa z nawierzchnią z betonu cementowego, który zapewni wyższą odporność na koleinowanie, co jest szczególnie ważne na trasie, z której w dużej mierze będą korzystać pojazdy ciężarowe. Obok drogi ekspresowej powstało 18 km dróg serwisowych, a także przebudowano ponad 4,5 km dróg poprzecznych. W ramach inwestycji wybudowano węzeł Śniadowo oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Jeszcze w lipcu tego roku zaplanowano oddanie do użytkowania dwa kolejne fragmenty drogi ekspresowej S61 o łącznej długości 34 km. Kierowcy skorzystają z nowej trasy na odcinkach Kolno – Stawiski i  Stawiski - Szczuczyn. Natomiast do końca roku ma zostać ukończony i oddany do ruchu odcinek Łomża Południe - Łomża Zachód.

Droga ekspresowa S61 stanowi część międzynarodowej drogi E67 łączącej Europę Środkową ze Skandynawią. Celem tego zadania inwestycyjnego jest stworzenie korytarza komunikacyjnego  obsługującego ruch międzynarodowy na kierunku Polska – Litwa – Łotwa – Finlandia. Realizacja odcinków S61 od Szczuczyna do granicy z Litwą jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.