W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny odnowiony dworzec służy podróżnym

05.09.2022

Zrewitalizowany z dbałością o historyczne detale i dostosowany do współczesnych oczekiwań pasażerów - taki jest w pełni zmodernizowany dworzec kolejowy w Zajezierzu koło Dęblina w woj. mazowieckim, który 5 września 2022 r. został otwarty dla podróżnych.

Kolejny odnowiony dworzec służy podróżnym
– Otwarcie dworca w Zajezierzu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnej małej miejscowości zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Zajezierza oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Radomia i Dęblina. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.


Budynek dworca w Zajezierzu, znajdujący się przy linii kolejowej Radom-Dęblin, powstał w 1921 r. i jest obiektem zabytkowym, wpisanym do ewidencji zabytków.

W ramach inwestycji budynek dworca został poddany gruntownej modernizacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i z użyciem najnowszych materiałów stosowanych w budownictwie, pozwalających na minimalizowanie kosztów eksploatacji i wysoką efektywność wykorzystania obiektu.

Ze względu na wartości architektoniczno-historyczne budynku ingerencja w strukturę zewnętrzną obiektu była ograniczona. Polegała na renowacji oraz odtworzeniu pierwotnego wyglądu dworca, zwłaszcza dachu i detali architektonicznych. W czasie prac budowlanych rozebrano wiatrołap, odtworzone zostały zwieńczenia ryzalitu wraz z pokryciem, lukarny (elementy architektoniczne doświetlające poddasze) z półokrągłymi oknami oraz iglice.

Metamorfozę przeszło także wnętrze budynku. Na pierwszym piętrze mieści się teraz sala obsługi pasażerów z ogrzewaną poczekalnią, ogólnodostępne toalety i strefa przygotowana z myślą o najmłodszych podróżujących koleją. Na parterze dworca znalazły się pomieszczenia techniczne i ochrony obiektu.

Dworzec Zajezierze k. Dęblina został w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym również osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W przestrzeni pasażerskiej wyeliminowane zostały bariery architektoniczne, takie jak progi czy wąskie przejścia. Na dworcu znalazły się też tablice z mapami dotykowymi i ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wyświetlacze z informacjami o godzinach kursowania pociągów.

Dzięki przebudowie budynek dworca jest również bardziej ekologiczny. Pracę urządzeń i instalacji w obiekcie nadzoruje system inteligentnego zarządzania budynkiem, który odpowiada m.in. za optymalizację zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. Dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa dworzec wyposażono w systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

W ramach inwestycji uporządkowano i zagospodarowano na nowo teren wokół budynku. Pojawiła się nowa droga dojazdowa, miejsca do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss & ride, wiata rowerowa ze stojakami dla jednośladów oraz elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci i tablica sensoryczna z planem dworca.

Przebudowa dworca za 8,82 mln zł została wykonana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, który realizują Polskie Koleje Państwowe SA. Inwestycja była  dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}