W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krok do budowy przystanku Radom Wschodni

09.07.2020

9 lipca 2020 r. w obecności wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę o wartości prawie 30 mln zł na budowę nowych rozjazdów na stacji Radom. Inwestycja jest istotna, aby zapewnić sprawny dojazd do przystanku Radom Wschodni od strony stacji Radom, Warszawy i Dęblina. Mieszkańcom miasta przystanek Radom Wschodni zwiększy dostępność do kolei i ułatwi podróże.

W obecności wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę o wartości prawie 30 mln zł na budowę nowych rozjazdów na stacji Radom
- Cieszę się, że prace związane z budową nowego przystanku Radom Wschodni idą sprawnie. To ważna inwestycja, która mieszkańcom miasta przybliży kolej. Tylko w zeszłym roku, w ramach Krajowego Programu Kolejowego na polskiej sieci kolejowej przybyło 20 nowych przystanków. To realne zwiększenie dostępu do kolei, eliminacja wykluczenia komunikacyjnego w wielu miejscach kraju - powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

 

Podstawowy zakres inwestycji zostanie zrealizowany do końca października. Zamontowane zostaną dwa rozjazdy. Specjalny rozjazd łukowy zostanie dostarczony na plac budowy w gotowych blokach, co ułatwi i przyspieszy jego montaż. Zabudowa pozostałych rozjazdów nastąpi w kolejnym etapie prac.

- W realizowanych projektach uwzględniamy potrzeby mieszkańców i zwiększamy dostępność kolei. Budowa nowego przystanku Radom Wschodni zapewni lepszą komunikację i możliwość łączenia różnych środków transportu. W mieście, poza przystankiem Radom Wschodni, mieszkańcy zyskają trzy dodatkowe przystanki. Kolej uzupełnia system komunikacyjny i zapewni lepsze dojazdy do pracy i szkoły oraz wyjazdy okazjonalne – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA. 

 

W kwietniu PKP PLK SA podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej na nowy przystanek Radom Wschodni. Na przystanku będą mogły się zatrzymywać pociągi regionalne i dalekobieżne. 

Kolej w Radomiu zmienia się dla pasażerów

Na stacji Radom zamontowany jest nowy system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dla podróżnych przygotowano 61 wyświetlaczy oraz infokiosków. Na wyświetlaczach podawane są informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów. Dla sprawdzenia właściwej pracy urządzeń do sierpnia przeprowadzane są testy systemu.

W ramach inwestycji między Warszawą a Radomiem zostaną wybudowane trzy nowe radomskie przystanki: Radom Stara Wola, Radom Brzustówka, Radom Gołębiów. Widać już zarys peronu przystanku Radom Stara Wola – wykonawca ustawił konstrukcje ścianek. Przygotowywany jest teren pod nowe tory.

Od Warki do Radomia budowany jest nowy drugi tor. Ułożone zostały szyny i podkłady na 22 kilometrowym odcinku. Gotowy jest już nowy most kolejowy nad Pilicą. Układane są nim tory. Między Czachówkiem a Warką położono tor na ponad 18 km odcinku. Na przystankach i stacjach budowane są nowe perony.

Przywrócenie jednotorowego ruchu na odcinku Warka – Radom planowane jest w grudniu 2020 roku. Zakończenie wszystkich prac na tym odcinku planowane jest w II połowie 2021 roku. Zakończenie wszystkich prac pomiędzy Czachówkiem i Warką przewidywane jest w IV kwartale 2020 roku.

Zdjęcia (1)