W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Adamczyk na nieformalnej unijnej Radzie Ministrów w Grazu

30.10.2018

Pakiet Mobilności i kwestie związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego to najważniejsze tematy nieformalnego posiedzenia ministrów ds. transportu i środowiska krajów UE, w którym wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Posiedzenie odbyło się w dniach 29-30 października 2018 r. w austriackim Grazu.

Spotkanie wielostronne przedstawicieli Polsk, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Malty i Cypru

W trakcie trwania szczytu minister Adamczyk uczestniczył w spotkaniu wielostronnym dotyczącym kwestii związanych z Pakietem Mobilności I. Ministrowie z Polski, Litwy, Węgier, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Malty, Irlandii i Cypru rozmawiali na temat propozycji kompromisowej austriackiej prezydencji w Radzie UE, w tym propozycji w zakresie delegowania pracowników.

- Polska podejmuje starania, aby proces legislacyjny nad Pakietem Mobilności został zakończony tak szybko, jak to możliwe. Polski rząd chce, aby przewoźnicy prowadzili działalność gospodarczą na podstawie jasnych i zharmonizowanych przepisów. Osiągnięcie kompromisu ma pierwszorzędne znaczenie, jednak jego osiągnięcie nie może skutkować przyjęciem dysfunkcyjnych, protekcjonistycznych i szkodliwych dla sektora transportu rozwiązań – powiedział minister Adamczyk.

 

We wspólnym komunikacie po spotkaniu podkreślono, że kompromisowa propozycja austriackiej prezydencji nie bierze pod uwagę potrzeb kierowcy i jest ukierunkowana na nierówne regulacje rynkowe. Zaznaczono również, że kabotaż, a także przewozy międzynarodowe, nie powinny generować arbitralnych podziałów wśród państw członkowskich.

Na marginesie posiedzenia minister Adamczyk spotkał się z unijną komisarz ds. transportu Violetą Bulc, a także ministrami ds. transportu z Austrii (obecnie sprawującą przewodnictwo w Radzie UE), Bułgarii, Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Rumunii i Szwecji.  Wśród tematów, które zostały poruszone przez przedstawicieli rządów państw unijnych znalazły się, oprócz Pakietu Mobilności, także kwestie związane z rozwojem połączeń drogowych, takich jak szlak Via Carpatia.

Przedstawiciele MI zaprezentowali również stanowisko Polski w sesji dotyczącej bezpieczeństwa drogowego w perspektywie 2020+.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}