Minister Andrzej Adamczyk otworzył Kongres Kolejowy

Minister A. Adamczyk otworzył Kongres Kolejowy

- To wyjątkowy czas dla polskiej kolei. Dążymy do tego, aby była ona nowoczesna, komfortowa i punktualna. Do 2023 roku na rozwój kolei przeznaczymy ponad 100 mld zł – powiedział 7 listopada 2018 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas otwarcia VIII Kongresu Kolejowego.

Minister Adamczyk zapowiedział ważne zmiany dotyczące transportu kolejowego: wprowadzenie w życie Wspólnego Biletu, do którego przystąpiły wszystkie województwa oraz zniesienie barier prawnych, które uniemożliwiały prowadzenie pociągu z prędkością do 250 km/h.

Jednocześnie przypomniał, że od przyszłego roku zacznie obowiązywać pierwszy w historii wieloletni program utrzymania infrastruktury kolejowej, który przyczyni się do likwidacji zaległości utrzymaniowych, zdecydowanej poprawy czasów przejazdów pociągów oraz zwiększenia bezpieczeństwa.

W ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie kilkaset kilometrów nowych linii kolejowych. A dzięki najnowszej inicjatywie Ministerstwa Infrastruktury - programowi Kolej Plus, przywrócone zostaną połączenia kolejowe do 20 polskich miast.

W debacie na temat kolei w strategii rozwoju transportu uczestniczył wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Kongres Kolejowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących transportu szynowego w Polsce. Odbywa się pod patronatem honorowym ministra infrastruktury.  W tym roku głównymi tematami obrad są kwestie związane z międzynarodowymi kolejowymi przewozami towarów, zmianami na rynku producentów taboru szynowego, finansowaniem kolei regionalnych oraz bezpieczeństwem.

Navigation Menu

Metrics