W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Andrzej Adamczyk otworzył XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy

20.02.2018

- Łączymy zarówno Bałtyk z południem Europy, jak i Europę z Azją drogami, o które dbamy, aby były bezpieczne, a jazda nimi była przewidywalna. Podnoszenie standardu utrzymania już istniejącej infrastruktury – przez cały rok, niezależnie od pogody, to kluczowe zadanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział podczas otwarcia XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister A. Adamczyk podczas otwarcia XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego
- Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy odbywa się co 4 lata. To kluczowe wydarzenie w obszarze bezpieczeństwa dróg w zimowych warunkach. Organizacja Kongresu to wielkie wyróżnienie i dowód docenienia doświadczeń Polski i GDDKiA. Kiedy Polska dołączała do struktur Unii Europejskiej dysponowała niespełna 800 km dróg szybkiego ruchu. Dziś mówimy ok. 3,5 tys. km autostrad i dróg ekspresowych oraz kolejnych niemal 2 tys. km dróg w realizacji lub postępowaniach przetargowych – dodał minister A. Adamczyk.

Organizatorami XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego, który odbywa się w dniach 20-23 lutego 2018 r. w Gdańsku, jest GDDKiA, Światowe Stowarzyszenie Drogowe (PIARC) oraz Miasto Gdańsk. Polska jest pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej pełniącym rolę organizatora i gospodarza tego zgromadzenia, w którym raz na cztery lata bierze udział ok. 1000 osób z całego świata. Podczas kongresu spotykają się eksperci, naukowcy, a także praktycy z firm na co dzień zajmujących się zadaniami związanymi z utrzymaniem dróg zimą. Jest to jedyne wydarzenie na świecie, podczas którego szeroko omawiana jest tematyka związana z zimowym utrzymaniem dróg w każdym aspekcie - od planowania zadań, przez ich finansowanie, standardy, a także innowacje, która mogą wnieść nową, lepszą jakość w utrzymanie, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

Światowe Stowarzyszanie Drogowe (PIARC), które powstało w 1909 r., zrzesza administracje drogowe z ponad 120 państw. Pierwszy Zimowy Kongres Drogowy został zorganizowany w 1969 roku. Cztery lata temu kongres odbywał się w Andorze, a za cztery lata jego uczestników będzie gościć Calgary (Kanada).

Organizacja Kongresu to dla Polski znakomita okazja do pokazania nowoczesnej infrastruktury drogowej, pozwalającej w pełni wykorzystywać potencjał gospodarki, nauki i kultury. To również szansa na zaprezentowanie kompetencji GDDKiA jako instytucji odpowiedzialnej za ogromny postęp w budowaniu i nowoczesnym utrzymaniu dróg w Polsce. Zasady utrzymania zimowego w Polsce są nowoczesne i efektywne ekonomicznie, oparte na światowych standardach.  

Tegoroczny Kongres odwiedzą delegaci reprezentujący 42 kraje z 5 kontynentów. W obradach wezmą udział ministrowie ds. transportu z Polski, Czarnogóry, Litwy i Japonii oraz generalni dyrektorzy zarządów dróg z kilkudziesięciu krajów. Obradom Kongresu towarzyszą targi, na których swoje produkty, sprzęt i usługi prezentuje kilkadziesiąt firm z 18 państw. Na ekspozycję targową składa się także prezentacja bogatego parku najnowszych maszyn związanych z utrzymaniem dróg w trudnych warunkach zimowych.

Dodatkową atrakcją Kongresu są zawody pługów śnieżnych. Podczas przejazdu toru z przeszkodami sędziowie oceniają umiejętności prowadzenia pojazdu, czas przejazdu i stan techniczny pługu. Zawody swoją oryginalnością przyciągają szeroką publiczność oraz wyzwalają ducha sportowej rywalizacji.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}