W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministrowie ds. transportu państw UE o wojnie na Ukrainie

08.04.2022

Reakcja Unii Europejskiej na skutki rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę w obszarze transportu była tematem wideokonferencji ministrów UE ds. transportu, zorganizowanej 8 kwietnia 2022 r. przez prezydencję francuską w Radzie UE, na prośbę ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Ministrowie ds. transportu państw UE o wojnie na Ukrainie

Ministrowie państw członkowskich UE wymienili poglądy na temat bieżącej sytuacji wywołanej niczym nie sprowokowaną wojskową agresją Rosji na Ukrainę, w szczególności koordynacji transportu ukraińskich uchodźców do państw UE oraz udzielania wsparcia Ukrainie w zakresie dostarczania towarów.

Minister Andrzej Adamczyk poinformował o działaniach Polski ukierunkowanych na udzielanie pomocy obywatelom Ukrainy, a także o wynikającej z nich skali wyzwań i kosztów, w obliczu jakich znalazła się polska branża transportowa.

- Dostrzegam pilną potrzebę skutecznych działań na poziomie unijnym w zakresie transportu uchodźców z Ukrainy. Dotychczas granice Polski przekroczyło ponad 2,5 miliona osób, przy czym liczba ta stale rośnie. W Polsce, natychmiast po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wprowadziliśmy szereg rozwiązań ułatwiających transport uchodźców i przekazywanie do Ukrainy pomocy humanitarnej. Umożliwiamy uchodźcom bezpłatne podróżowanie transportem kolejowym, uruchomiliśmy nowe połączenia kolejowe. Ponosimy koszty związane z realizacją kolejowym transportem pomocy humanitarnej. W zakresie transportu drogowego umożliwiamy samochodom z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi, a także transportom pomocy humanitarnej, przejazd przez terytorium Polski bez opłat drogowych. Dodatkowo przewozy humanitarne zwolnione są z obowiązku posiadania zezwoleń drogowych - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Minister Andrzej Adamczyk podkreślił potrzebę podjęcia na poziomie unijnym skutecznych działań w zakresie transportu uchodźców z państw „pierwszej linii” do wybranych przez nich krajów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że kluczowe w tym zakresie jest wzmocnienie współpracy w ramach tzw. „sztafety” i zachęcił wszystkie państwa członkowskie UE do większego zaangażowania w duchu solidarności w ten mechanizm.

W trakcie spotkania omawiano również temat umożliwienia kontynuacji pracy dla pracowników transportu międzynarodowego z Ukrainy w krajach UE oraz zwiększenia odporności europejskiego systemu transportowego. W okresie od 4 marca 2022 r. do 2 kwietnia 2022 r. Polska zezwoliła na tymczasowe odstępstwa od stosowania norm czasu prowadzenia pojazdów i przerw w krajowym i międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy i osób dotyczących czasu pracy i odpoczynku kierowców. W tym kontekście minister Andrzej Adamczyk zaznaczył: „ponieważ sektor transportu ma charakter międzynarodowy, uważamy, że aby środki te były skuteczne, należy je przyjąć na szczeblu UE”.

Ponadto minister Andrzej Adamczyk zaproponował, że w czasie trwania wojny na Ukrainie UE powinna dostosować przepisy prawa dotyczące transportu drogowego do obecnej sytuacji kryzysowej. Podkreślił, że m.in. należałoby zawiesić unijne regulacje Pakietu Mobilności I, które niekorzystnie wpływają na przedsiębiorców świadczących usługi międzynarodowego transportu drogowego.

- Obecne przepisy nie są przystosowane do radzenia sobie z kryzysem o takiej skali. Dlatego zasadnym jest w tym bardzo trudnym czasie dla bezpieczeństwa europejskiego i międzynarodowego, czasowe odstąpienie od przepisów dotyczących obowiązkowego powrotu kierowcy do centrum operacyjnego, powrotu pojazdu do państwa siedziby oraz ograniczeń przewozów kabotażowych – powiedział.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}