W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe inwestycje w woj. pomorskim i podlaskim

28.05.2021

28 maja 2021 r. zostały podpisane umowy na realizację drugiej jezdni ekspresowej obwodnicy Słupska w ciągu drogi S6 oraz obwodnicy Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8.

Nowe inwestycje w woj. pomorskim i podlaskim
- Obwodnica Słupska ma obecnie jedną jezdnię i jest to parametr niewystarczający dla wszystkich tych, którzy poruszają się po drodze nr 6. Dzięki ubiegłorocznej decyzji rządu są zapewnione środki finansowe na budowę całej drogi S6: od Szczecina do Trójmiasta. Natomiast realizacja Sztabina jest kolejnym dowodem wiarygodności rządu: jest to jedna z inwestycji z rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obwodnica Słupska

Oddana do użytku w 2010 r. obwodnica Słupska o długości 16,3 km. jest drogą dwujezdniową tylko w obrębie węzłów. Konieczność jej rozbudowy wynika z realizacji drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim. W sumie przybędzie 9,5 km nowej jezdni wraz z obiektami inżynierskimi, dzięki czemu cała obwodnica będzie w pełni dwujezdniowa.
 
Zamówienie obejmuje budowę drugiej, północnej, jezdni na odcinkach międzywęzłowych:

- pomiędzy węzłami Słupsk Zachód i Słupsk Południe o długości 2,34 km. 

- pomiędzy węzłami Słupsk Południe i Słupsk Wschód o długości 4,97 km.

- pomiędzy węzłami Słupsk Wschód i Redzikowo o długości 2,2 km. 


W ramach umowy przewidziano także poszerzenie jezdni południowej do wymaganej szerokości 10 metrów oraz poprawę jej odwodnienia. Zostaną także zaprojektowane i wybudowane cztery obiekty mostowe, w tym największy z nich - drugi most przez rzekę Słupię o długości ok. 147 m.

Obwodnica Sztabina

Obwodnica Sztabina będzie częścią drogi krajowej nr 8 i ominie Sztabin od strony wschodniej. Tym samym wyprowadzi ruch tranzytowy poza centrum tej miejscowości, co zdecydowanie poprawi komfort życia mieszkańców. Rozpocznie się kilometr na południe od miasta, rondem zlokalizowanym przed rzeką Biebrza. Zakończenie obwodnicy zlokalizowane będzie ok. dwa kilometry na północ od Sztabina, włączeniem w istniejącą drogę krajową nr 8 na wysokości zjazdu do miejscowości Ewy.
To druga umowa na realizację podpisana w województwie podlaskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. 

- Obwodnice zwiększają bezpieczeństwo w ruchu drogowym i uwalniają miasta i miasteczka od ruchu ciężarowego oraz nadmiaru spalin. Kolejne dobre informacje dla kierowców przed nami - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Droga o długości 4,2 km z pasami ruchu o szerokości 3,5 metra będzie dostosowana do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca na etapie projektu budowlanego. W ramach zadania powstaną trzy skrzyżowania oraz ponad 720-metrowa estakada nad doliną Biebrzy. W celu ochrony środowiska na obwodnicy przewidziano przejścia dla zwierząt oraz specjalne wygrodzenia, które kierować będą do nich zwierzęta. Powstanie również kanalizacja deszczowa, zbiorniki retencyjne, a także ekrany przeciwolśnieniowe. W ramach zadania wybudowany zostanie również wiadukt w ciągu drogi powiatowej i ciąg pieszo-rowerowy.

Zdjęcia (2)