W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy dworzec kolejowy na stacji Racibory

18.10.2022

17 października 2022 r. otwarto dla podróżnych nowy dworzec kolejowy w Raciborach w województwie podlaskim. To już dziewiąta inwestycja w województwie podlaskim zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycję dofinansowano ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt budowy dworca w Raciborach to 3,7 mln zł.

Nowy dworzec kolejowy na stacji Racibory
– Otwarcie dworca Racibory to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnej małej miejscowości zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Raciborów oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Warszawy i Białegostoku. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.


Nowy dworzec kolejowy w Raciborach został wybudowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. To niewielki obiekt odznaczający się współczesną, minimalistyczną formą architektoniczną, z charakterystyczną, ośmiometrową wieżą zegarową. Nowy dworzec składa się z budynku kubaturowego i polaczej z nim wiaty, pod którą znajduje się osłonięta z trzech stron poczekalnia z siedziskami. Zamontowano w niej promienniki ciepła, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu termicznego podróżnych oczekujących na pociąg w miesiącach jesiennych i zimowych. Są tam również stojaki rowerowe i stacja naprawy jednośladów. Na nowoczesnych elektronicznych tablicach wyświetlane są informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów.

Dworzec w Raciborach jest w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Posiada szereg udogodnień, takich jak m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, a także tablice dotykowe z planem obiektu. W budynku dworca znajduje się także toaleta dla pasażerów dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na dworcu wdrożono rozwiązania ekologiczne i zadbano o bezpieczeństwo pasażerów. Budynek wyposażony został w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Zastosowano energooszczędne oświetlenie, a na dachu dworca zainstalowano panele fotowoltaiczne. Dworzec w Raciborach wyposażony został w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

W ramach inwestycji uporządkowano i zagospodarowano teren wokół dworca. Ułożono nowe chodniki i uporządkowano zieleń. Przy dworcu powstał także niewielki parking z miejscami na pięć pojazdów, w tym przewidziano także miejsce postojowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Program Inwestycji Dworcowych na Podlasiu

W województwie podlaskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych zaplanowano realizację 14 inwestycji dworcowych. Dziewięć z nich zostało już zakończonych: Białystok, Siemiatycze, Bielsk Podlaski, Jabłoń Kościelna, Kuźnica Białostocka, Szepietowo, Wasilków, Czeremcha, Racibory, a pięć jest w realizacji: Zdrody Nowe, Suwałki, Dąbrowa Białostocka, Łapy, Czyżew.

{"register":{"columns":[]}}