W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obszar Tematyczny Biogeny

Eutrofizacja jest jednym z największych problemów Morza Bałtyckiego wynikającym z działalności człowieka i równocześnie jednym z największych wyzwań dla działań zapobiegawczych i ochronnych tego akwenu.

Nadmiar fosforu i azotu w wodach prowadzi m.in. do masowych pojawów glonów jednokomórkowych, nadmiernej produkcji substancji organicznej, niedoborów tlenu, w efekcie do zubożenia środowiska i spadku różnorodności biologicznej.

Strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego w Obszarze Tematycznym Biogeny proponuje działania skupiające się na poprawie zarządzania biogenami poprzez ograniczanie spływów z rolnictwa, leśnictwa, akwakultury i ścieków i wsparcie recyklingu biogenów. Promuje działania prowadzące do poprawy zarządzania w ramach oczyszczalni ścieków, poprawy jakości danych, wzmocnienia współpracy międzynarodowej oraz międzysektorowej.

Beneficjentami OT Biogeny mogą być konsorcja o międzynarodowym charakterze, w skład których wchodzą jednostki naukowe, uczelnie techniczne, jednostki samorządowe, organizacje pozarządowe, firmy itp.

Organem wdrażającym OT Biogeny jest Grupa Sterująca, zrzeszająca przedstawicieli państw UE leżących nad Bałtykiem, tzw. Focal Points. W skład Grupy wchodzi także przedstawiciel Komisji Europejskiej oraz HELCOM. Komitet ocenia projekty pod kątem zgodności z kryteriami Strategii oraz OT Biogeny.

Współkoordynator strony polskiej – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Strona internetowa Obszaru Tematycznego Biogeny: https://www.eusbsr.eu/pa-nutri-about

{"register":{"columns":[]}}