W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obwodnica Lipska w realizacji

10.12.2020

GDDKiA podpisała 10 grudnia 2020 r. umowę na zaprojektowanie i budowę ponad 6-kilometrowej obwodnicy Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79. To pierwsza umowa na realizację drogi zawartej w rządowym Programie budowy 100 obwodnic w województwie mazowieckim.

Obwodnica Lipska w realizacji - infografika
- Dotrzymujemy słowa i przechodzimy do etapu realizacji pierwszej z dziewięciu inwestycji przewidzianych w ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie mazowieckim. Dzięki podpisanej dziś umowie tranzyt w 2024 r. komfortowo ominie miasto, a mieszkańcy odczują poprawę bezpieczeństwa użytkowania miejskich dróg. Równocześnie procedowany jest przetarg na realizację obejścia Pułtuska, a pozostałe mazowieckie obwodnice są w trakcie prac przygotowawczych – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

Wykonawca inwestycji, firma Budimex, w ramach wartego niemal 110 ml zł kontraktu ma zrealizować 6,4-kilometrową obwodnicę Lipska. Przewidziano na to 35 miesięcy, przy czym najpóźniej w ciągu pierwszych 12 miesięcy ma zostać złożony wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych, od 16 grudnia do 15 marca. Zakończenie wszystkich prac, a następnie otwarcie drogi przewidywane jest w II kwartale 2024 r.  

Przebieg obwodnicy

Trasa biegnąca w układzie północ-południe znajdzie się po zachodniej stronie Lipska. Jej początek planowany jest ok. 350 m na północ od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 754, a koniec ok. 500 m od nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 747. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.
 
Obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy z Lipska, który obecnie odbywa się pośród zabudowanych terenów miasta drogą krajową nr 79. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i odciążenie układu komunikacyjnego Lipska. Inwestycja skróci czas podróży oraz poprawi przewidywalność i bezpieczeństwo przejazdu, co jest niezmiernie ważne dla tranzytu. Będzie stanowić również uzupełnienie dla nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 747.

Program budowy 100 obwodnic w województwie mazowieckim:

W ramach programu obwodnicowego na Mazowszu powstanie łącznie 9 obwodnic:

  • Obwodnica Ciechanowa w ciągu drogi krajowej nr 60
  • Obwodnica Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79
  • Obwodnica Łącka w ciągu drogi krajowej nr 60
  • Obwodnica Ostrołęki w ciągu drogi krajowej nr 53
  • Obwodnica Pułtuska w ciągu dróg krajowych nr 57 i 61
  • Obwodnica Siedlec w ciągu drogi krajowej nr 63
  • Obwodnica Skaryszewa w ciągu drogi krajowej nr 9
  • Obwodnica Sokołowa Podlaskiego w ciągu dróg krajowych nr 62 i 63
  • Obwodnica Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79

 

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.
 
Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

{"register":{"columns":[]}}