W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obwodnica Niemodlina w ciągu DK46 dostępna dla kierowców

22.11.2021

Od 22 listopada 2021 r. kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Niemodlina w ciągu drogi krajowej nr 46 na Opolszczyźnie. Nowa droga o klasie technicznej GP (droga główna ruchu przyspieszonego), z dwoma węzłami drogowymi - Niemodlin i Sosnówka, ma ok. 11,5 km długości. 

Obwodnica Niemodlina w ciągu DK46 dostępna dla kierowców
- Dzięki tej drodze wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy zarówno z Niemodlina, jak i z Brzęczkowic oraz Sosnówki, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa oraz większy spokój mieszkańców. Znacznie poprawi się też komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowców poruszających się tą trasą - powiedział minister Andrzej Adamczyk.


Obwodnica Niemodlina rozpoczyna się przed miejscowością Brzęczkowice i na końcowym odcinku łączy się z DK46, tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. Na pierwszych 5 km jest drogą z układem pasów 2+1, a przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Trasa omija Niemodlin po południowej i wschodniej stronie. W ramach zadania wybudowano 18 obiektów inżynierskich, z których najdłuższy to blisko 300-metrowy most nad rzeką Ścinawą Niemodlińską.
 
Nowo powstała obwodnica, biegnąca z dala od terenów zabudowanych, zapewni komfort ruchu tranzytowego. Skróci czas przejazdu pomiędzy Opolem a Kłodzkiem oraz w ruchu międzynarodowym między Polską a Czechami. Umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpłynie tym samym na rozwój gospodarczy terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie DK46 oraz w całym województwie opolskim.
 
Wykonawcą robót było konsorcjum firm MOTA-ENGIL Central Europe S.A. i Himmel Papesch Opole. Inwestycja za prawie 265 mln zł została dofinansowana ze środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
 
Obwodnica Niemodlina jest jedną z czterech obwodnic realizowanych obecnie przez GDDKiA w woj. opolskim. Na etapie realizacji w systemie Projektuj i buduj są również obwodnice Kędzierzyna Koźla w ciągu DK40, Olesna w ciągu przyszłej S11 i Praszki w ciągu DK45. Łączna długość obwodnic powstających na terenie województwa opolskiego wynosi około 63 km.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}