W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie współpracy polsko - ukraińskiej w latach 2017 - 2019

Podsumowanie współpracy polsko – ukraińskiej za okres od stycznia 2017 roku do sierpnia 2019 roku

Współpraca Polski z partnerem ukraińskim na wodach transgranicznych układa się dobrze
i przebiega zgodnie z postanowieniami Umowy dwustronnej. W omawianym okresie odbyły się planowane coroczne posiedzenia Komisji. Plany prac grup roboczych zostały wykonane w całości lub w znacznej mierze. Delegacji Polskiej przewodniczyła Pani Anna Moskwa, Pełnomocnik Rządu RP ds. współpracy z Ukrainą na Wodach Granicznych, Podsekretarz Stanu właściwy ds. gospodarki wodnej (ówczesnego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi sródlądowej). Delegacji Ukraińskiej przewodniczyła Pani Iryna Owczarenko, Pełnomocnik Rządu Ukrainy ds. współpracy z Polską na Wodach Granicznych (ówczesna Prezes Agencji Zasobów Wodnych Ukrainy). W ramach grup roboczych, szczególnie istotna była realizacja niżej wymienionych działań.

Grupa HH: w 2018 r. stronom udało się przeprowadzić wspólne pomiary natężenia przepływu Bugu
w profilach Kryłów i Litowież. W 2019 r. wykonano także serię wspólnych pomiarów geodezyjnych Bugu w profilach Kryłów i Strzyżów. Badania te nie były wykonywane w latach poprzednich ze względów finansowych. Strony podtrzymują potrzebę przeprowadzania powyższych pomiarów z częstotliwością raz w roku. 

Grupa OW: po wieloletniej przerwie, strony wznowiły wspólne pobory prób Bugu na przejściu granicznym Zosin – Uściług oraz jednoczesne pobory prób w zlewni Sanu, dla rzek Wiszni i Szkła. Aby zapobiec różnicom wyników, laboratoria zapewniają najlepsze warunki transportu próbek oraz uwzględniają zmienne w zakresie metod badań i sprzętu pomiarowego.

Ze środków WFOŚiGW w Lublinie sfinansowano modernizację oczyszczalni ścieków w Rawie Ruskiej oraz budowę kanalizacji w gminie Krasne. Przeprowadzone zostały także prace podnoszące poziom wód rzeki Sołokija, aby nawodnić gleby torfowe i zapobiec samozapłonowi torfu. Spowodowało to polepszenie warunków hydrologicznych w dolinie rzeki oraz poprawę stanu rzeki i terenów podmokłych.

Grupa PL: strona ukraińska poczyniła dalsze postępy w harmonizacji ustawodawstwa
z prawem UE. W lutym 2017 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy w zakresie integrowanego podejścia do gospodarki wodnej. Stanowi to przełom w sposobie zarządzania zasobami wodnymi na Ukrainie.

Analiza danych monitoringowych stron wskazuje, że stan środowiska wodnego ulega systematycznej poprawie. Notowane zmniejszenie presji na środowisko jest wynikiem prowadzonych w ostatnich kilkunastu latach działań inwestycyjnych. Spada objętość zrzutu ścieków i zmniejsza się zużycie wody, w związku z zainstalowaniem liczników oraz minimalizacją strat wody podczas przesyłu.

W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014-2020, realizowana jest budowa linii technologicznej utylizacji osadów ściekowych oczyszczalni w Czerwonogradzie oraz budowa zakładu przeróbki osadów ściekowych i produkcji biogazu
w oczyszczalni we Lwowie. Planowany jest rozwój systemu zaopatrzenia w wodę w rejonie transgranicznego Rezerwatu Biosfery Roztocze oraz ochrona wód Jeziora Solińskiego i wód leczniczych uzdrowiska Schidnycia.

Grupa OP: odbyły się oględziny rzek i kanałów melioracyjnych na terenach przygranicznych
w zlewniach Bugu i Sanu. Zbadane zostały rzeka Wereżanka wraz dopływami, kanał melioracyjny
MK-45-A, Zawadówka i Smolynka. Dokonano oceny stanu technicznego obiektów hydrotechnicznych oraz ustalono działania naprawcze dla zaobserwowanych szkód. Na prośbę strony polskiej zbadano także Zawadowski zbiornik wodny we wsi Hruszew. Ujawniono zagrożenia, które wymagają pozyskania środków finansowych w celu ich usunięcia.

Materiały

PL - UA 2018
5​_PROTOKÓŁ​_PL​_-​_UA​_2018​_rok.pdf 1.66MB
Załączniki PL-UA 2018
6​_ZAŁĄCZNIKI​_PL-UA​_2018.pdf 6.68MB
PL - UA 2019
7​_PROTOKÓŁ​_PL-UA​_2019.pdf 1.90MB
Załączniki PL - UA 2019
8​_ZAŁĄCZNIKI​_PL-UA​_2019.pdf 14.74MB
{"register":{"columns":[]}}