W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie współpracy polsko - ukraińskiej w latach 2020 - 2021

Na podstawie art. 353 ust. 1 i art. 353 ust. 2 pkt. 3 ustawy - Prawo wodne Minister właściwy ds. gospodarki wodnej jest naczelnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach współpracy międzynarodowej na wodach granicznych i wykonuje zadania w tym zakresie, wynikające z umów międzynarodowych, których Polska jest stroną. Współpraca dwustronna w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych z poszczególnymi państwami sąsiedzkimi odbywa się na podstawie umów zawartych pomiędzy rządami państw. W 2020 r. posiedzenia komisji dwustronnych nie odbyły się z uwagi na ograniczenia związane z pandemią COVID-19. W 2021 r. odbyły się posiedzenia czterech z pięciu komisji dwustronnych ds. wód granicznych, tj.: komisji polsko – niemieckiej, komisji polsko – ukraińskiej, komisji polsko – słowackiej oraz komisji polsko – litewskiej. Posiedzenie komisji polsko – czeskiej nie odbyło się.

19 posiedzenie Polsko – Ukraińskiej Komisji ds. wód Granicznych odbyło się w dniach 8-10 grudnia 2021 r. we Lwowie. Podczas spotkania podsumowano polsko – ukraińską współpracę na wodach granicznych za okres od września 2019 do grudnia 2021 r. Przyjęto sprawozdania z wykonania planów pracy w ramach poszczególnych grup roboczych Komisji oraz przyjęto plany pracy na rok 2022.

Wzajemne przekazywanie informacji i współpraca odbywały się bez przeszkód jednak z krótkimi przerwami ze względu na konieczność powołania nowych Pełnomocników rządów Stron, a także z uwagi na ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Po stronie polskiej nowym Pełnomocnikiem Rządu ds. współpracy z Ukrainą na wodach granicznych został mianowany Pan Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiadający za sprawy gospodarki wodnej. Po stronie ukraińskiej procedury powołania wciąż trwają.

Zgodnie z Umową oraz realizacją ustaleń protokołu XVІII posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Komisji do spraw Wód Granicznych we wskazanym okresie odbyły się 4 spotkania w trybie online:

  • spotkanie Grupy Roboczej ds. planowania wód granicznych (6 września 2021 r.),
  • spotkanie Grupy Roboczej ds. ochrony przeciwpowodziowej, melioracji i regulacji (17 listopada 2021 r.),
  • spotkanie Grupy Roboczej ds.  ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem (22 listopada 2021 r.),
  • spotkanie stron w celu podpisania Umowy o współpracy w zlewni Sanu pomiedzy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a Zlewniowym Zarządem Zasobów Wodnych Bugu i Sanu we Lwowie (19 lutego 2021 r.).

W zakresie Grupy roboczej PL ds. planowania wód granicznych, strona ukraińska poinformowała,
iż kontynuuje proces zbliżania ustawodawstwa ukraińskiego do ustawodawstwa Unii Europejskiej. Główne zmiany dotyczą wdrażania przepisów dyrektyw wodnych UE oraz przygotowania Strategii Wodnej UA.

Zgodnie z umową stowarzyszeniową z UE podpisaną w 2014 r., UA zobowiązana jest do opracowania planów gospodarowania wodami (PGW) do końca 2024 r. Dostosowanie stanu prawnego pomiędzy UA i UE jest na ukończeniu. Trwają prace nad projektami PGW, obejmującymi również rzeki Krymu.
W przypadku Zachodniego Bugu i Sanu powstanie jeden plan, tzn. PGW dla obszaru dorzecza Wisły. Za wdrożenie RDW na Ukrainie odpowiedzialne jest Ministerstwo Środowiska
i Zasobów Naturalnych. Najtrudniejszą merytoryczną częścią do opracowania, ze względu na ograniczoną liczbę danych, okazała się ocena stanu jednolitych części wód.

Przy opracowaniu ukraińskich planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) pod uwagę wzięto analogiczne dokumenty opracowane w krajach sąsiednich, w tym w Polsce. Z tego powodu struktura PZRP w UA jest analogiczna jak w państwach UE. Na terenie UA jest 221 obszarów z potencjalnym zagrożeniem powodziowym, z czego 16 znajduje się na obszarze dorzecza Wisły, w tym jeden
o statusie transgranicznym (Wisznia).

W ramach Grupy Roboczej OW ds. ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem, Strony przedstawiły ocenę jakości wód granicznych za lata 2019 – 2020, stanowiącą załącznik 3 do protokołu.

Do zakresu współpracy włączono monitoring rzeki Strwiąż w dorzeczu Dniestru oraz rzek Lubaczówka i Wiar. Ustalono szerszy zakres monitorowanych wskaźników jakości wody oraz częstotliwość badań.

Od 2021 roku na Ukrainie prowadzony jest monitoring diagnostyczny jednolitych części wód
w zlewniach transgranicznych i określany stan chemiczny wód. W Polsce od 2022 r. będzie obowiązywał nowy wodny cykl planistyczny, obejmujący lata 2022-2027, w związku z czym monitoring wód prowadzony będzie w nowych wykazach jednolitych części wód i zmienionej typologii, jak również ze zmienionym zakresem pomiarowym i częstotliwością.

Ustalono, że od przyszłego roku ocena jakości wód przedstawiana Komisji, będzie obejmowała również ocenę stanu ekologicznego i chemicznego.

W zakresie Grupy roboczej OP ds. ochrony przeciwpowodziowej, regulacji i melioracji strony poinformowały o podjętych działaniach niezbędnych do zapewnienia swobodnego przepływu przygranicznych cieków wodnych.

W ramach Grupy roboczej HH ds. hydrometeorologii i hydrogeologii zapewniono niezbędną wymianę danych hydrologicznych i meteorologicznych. Strony będą kontynuować coroczne spotkania eksperckie w celu wykonywania wspólnych pomiarów.

W zakresie prac Zastępców Pełnomocników na lata 2020 – 202, plan został w pełni zrealizowany
w trybie online. W ramach dalszych zadań dla Zastępców Pełnomocników strony uzgodniły m.in. zapewnienie komunikacji ws. organizacji obchodów Międzynarodowego Dnia Bugu w 2022 r. oraz przegląd regulaminów grup roboczych w celu przedstawienia propozycji ich aktualizacji zgodnie ze zmianami, które zaszły w obu krajach.

Zastępcy Pełnomocników uzgodnili, że dwudzieste posiedzenie Polsko - Ukraińskiej Komisji do spraw Wód Granicznych odbędzie się na terytorium Polski w sierpniu lub wrześniu 2022 r.

Materiały

Protokół z 19 posiedzenia PUKWG
19​_posiedzenie​_PUKWG​_-​_protokół.pdf 0.54MB
Załączniki do protokołu z 19 posiedzenia PUKWG
19​_posiedzenie​_PUKWG​_-​_załączniki​_do​_protokołu.pdf 2.54MB
{"register":{"columns":[]}}