W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie współpracy polsko-litewskiej w 2022 r.

10. posiedzenie Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód Granicznych odbyło się online, w dniu 6 grudnia 2022 r.

Grupa robocza nr 1 (współpraca w dziedzinie planowania gospodarowania wodami oraz zarządzania ryzykiem powodziowym) poinformowała, że omówienie planowanych do wdrożenia w 2022 roku działań w zakresie gospodarowania wodami na obszarze transgranicznym wynikających z Planów gospodarowania wodami w dorzeczu Niemna w Polsce i na Litwie, będzie możliwe do realizacji w 2023 roku, z uwagi na trwające prace legislacyjne w Polsce.

Monitoring rzek Marycha, Hołnianka, „Cieku bez nazwy” (zlokalizowany na obszarze Natura 2000 – Pojezierze Sejneńskie) był prowadzony przez cały rok. PGW WP Zarząd Zlewni w Augustowie przyjął do Planu prac utrzymaniowych konserwację odcinka rzeki „Ciek bez nazwy”. Po otrzymaniu zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku będzie realizował prace, które zaplanowano na jesień 2023 roku. Strona litewska poinformowała o przeprowadzonych w latach 2020-2022 pracach związanych z aktualizacją map zagrożenia i ryzyka powodziowego. Strona polska poinformowała, że w 2022 roku na odcinkach rzek granicznych nie wystąpiły powodzie, które zagrażałyby sąsiadującym obszarom. Strony uzgodniły także, że należy uruchomić kanały informacyjne w kontekście powiadamiania w sytuacjach ekstremalnych.

W 2021 roku obie strony prowadziły monitoring jednolitych części wód powierzchniowych. W 2022 roku po stronie litewskiej był realizowany monitoring rzeki Szeszupy. Została również dokonana przez Grupę nr 3 (współpraca w zakresie ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem) ocena stanu transgranicznych jednolitych części wód po stronie polskiej i litewskiej. Stan ekologiczny rzeki Szeszupy jest umiarkowany, ale wskaźniki które decydują o stanie, różnią się w obu krajach. Stan jeziora Bałędzis jest w obu krajach dobry, stan ekologiczny rzek Marycha, Szelmentka i Hołnianka oceniany jest na Litwie jako dobry, w Polsce jako umiarkowany. Stan ekologiczny jeziora Gaładuś w Polsce oceniany jest jako dobry, po stronie litewskiej jako umiarkowany. Stan chemiczny wód granicznych był badany tylko po stronie polskiej. Nie spełniał on wymagań dobrego stanu według danych monitoringowych.

Przedstawiciel Komisji Granicznej poinformował, że głównym tematem kolejnego spotkania Polsko-Litewskiej Komisji Granicznej będzie omówienie przedsięwzięć zmierzających do zapewnienia stabilnego przebiegu linii polsko-litewskiej granicy państwowej przebiegającej środkiem cieków granicznych.

Kolejne posiedzenie Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód Granicznych zostało zaplanowane w IV kwartale 2023 roku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Materiały

Protokół z 10. posiedzenia Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód Granicznych wraz z załącznikami
PROTOKÓŁ​_Z​_10​_POSIEDZENIA​_PL-LTU​_+​_ZAŁACZNIKI.pdf 0.61MB
{"register":{"columns":[]}}