W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie współpracy w 2022 r.

25. posiedzenie plenarne Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem

W ramach MKOOpZ na poziomie Komisji odbywają się dwa spotkania rocznie: posiedzenie Przewodniczących Delegacji (ostatnie miało miejsce 14 czerwca 2022 r.) oraz posiedzenie plenarne MKOOpZ, które w 2022 r. odbyło się w dniach 5-6 grudnia we Wrocławiu. Za realizację zadań MKOOpZ pod względem merytorycznym odpowiedzialne są grupy robocze, przy wsparciu technicznym i organizacyjnym ze strony Sekretariatu. Zwyczajowo każda z grup roboczych spotyka się także dwa razy do roku. W roku sprawozdawczym 2022 prawie wszystkie zaplanowane narady odbyły się w trybie hybrydowym. Działalność Komisji koncentrowała się na następujących zagadnieniach:

a) wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW);
b) ochronie przeciwpowodziowej oraz wdrażaniu Dyrektywy Powodziowej;
c) redukcji substancji biogennych w wodach na MODO;
d) zapobieganiu zanieczyszczeniom awaryjnym.

Podczas posiedzenia plenarnego podsumowującego rok sprawozdawczy, Przewodniczący MKOOpZ przedstawił sprawozdanie z działalności MKOOpZ. W marcu 2022 r. zakończono prace nad „Drugą aktualizacją Planu Gospodarowania Wodami dla Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry” (IIaPGW dla MODO) oraz „Aktualizacją Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry” (aPZRP dla MODO). Zakończono również prace oraz opublikowano na stronie MKOOpZ „Strategię redukcji substancji biogennych w wodach MODO”. W kontekście zaistniałej w sierpniu 2022 r. katastrofy ekologicznej na Odrze, Przewodniczący MKOOpZ podsumował działania Komisji w zakresie zapobiegania zanieczyszczeniom awaryjnym, w szczególności działalności Grupy Roboczej G3 i poszczególnych Delegacji MKOOpZ. Przewodniczący poinformował o wykonywanej aktualizacji Międzynarodowego Planu Ostrzegawczo-Alarmowego (MPOA) oraz odbytych warsztatach, dotyczących testowania dróg przekazywania meldunków zgodnie z MPOA. Wydarzenia z sierpnia 2022 r. podkreślają potrzebę dalszego zwracania dużej uwagi na organizację ćwiczeń komunikacyjnych i ich ilość. Dlatego też w roku 2023 okresie od stycznia do września 2023 r. zaplanowano kolejnych siedem ćwiczeń.

W odniesieniu do realizacji budżetu Komisji, raport biegłych rewidentów nie stwierdził nieprawidłowości. Podczas posiedzenia odbyło się uroczyste przekazanie przewodnictwa w MKOOpZ stronie niemieckiej – pani Heide Jekel przez obecnego Przewodniczącego, reprezentanta strony czeskiej – pana Daniela Pokornego.

Posiedzenie plenarne MKOOpZ w 2023 r., zgodnie z harmonogramem narad zostało zaplanowane w dniach 4-5 grudnia.

Szczegółowe informacje nt. współpracy Polski z Niemcami i Czechami w ramach Komisji Odrzańskiej znajdują się na stronie internetowej MKOOpZ, pod następującym linkiem: http://www.mkoo.pl/

{"register":{"columns":[]}}