W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-litewskie rozmowy o współpracy transportowej

08.09.2021

Trasy Via Baltica oraz Via Carpatia w kontekście nadchodzącej rewizji sieci TEN-T były tematami rozmowy wiceministra infrastruktury Rafała Webera z wiceministrem łączności i komunikacji Litwy Juliusem Skačkauskasem. Spotkanie odbyło się 8 września 2021 r. w ramach trwającego XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Polsko-litewskie rozmowy o współpracy transportowej

Korytarz Via Baltica stanowi naturalne uzupełnienie szlaku Via Carpatia na Litwie. Łączy Polskę z państwami bałtyckimi i Skandynawią.

 — Via Baltica to jedna z fundamentalnych inicjatyw realizujących w praktyce ideę Trójmorza. Strona polska deklaruje ukończenie praktycznie całej trasy Via Baltica na jej polskim odcinku w standardzie drogi ekspresowej już w roku 2023 — powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

Minister Weber zapewnił ministra Juliusa Skačkauskasa, że realizacja Via Carpatii po polskiej stronie przebiega bez zakłóceń.

 — Budowa polskiej części szlaku Via Carpatia jest traktowana priorytetowo. W 2021 roku będą oddane do użytku odcinki pomiędzy Rzeszowem a Lublinem, zaś w kolejnych latach – fragmenty pomiędzy Rzeszowem a granicą ze Słowacją oraz Lublinem a Białymstokiem i granicą z Białorusią tak, by na przełomie 2025 i 2026 roku oddana została cała trasa na polskim terytorium w standardzie drogi ekspresowej. Liczymy na analogiczne działania po stronie naszych partnerów — dodał minister Weber.

 

W zakresie tematów infrastruktury drogowej ministrowie dużo uwagi poświęcili połączeniom transgranicznym oraz planowanemu we wrześniu spotkaniu ekspertów, które będzie dotyczyło konkretnych działań na rzecz zbudowania spójnej infrastruktury po obu stronach granicy, także na drogach o znaczeniu samorządowym.

 W drugiej części rozmowy podniesiono kwestię zbliżającej się rewizji sieci TEN-T. Minister Weber podkreślił wagę postulowanego umieszczenia Via Carpatii w sieci bazowej TEN-T, co jest szczególnie istotne dla wszystkich państw, przez które trasa przebiega, w tym dla Polski i Litwy.

Podczas spotkania poruszono także temat konieczności kontynuowania wspólnych działań na forum UE w ramach prac dotyczących Pakietu Mobilności I. Ministrowie potwierdzili, że jest to zagadnienie ważne dla obu krajów i kluczowym jest kontynuowanie wspólnych działań w tym zakresie, zarówno w kontaktach dwustronnych, jak i szerzej w ramach grupy państw podobnie myślących.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}