W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem ministra Dariusza Klimczaka

01.12.2025

W Berlinie odbyły się 17. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska i kanclerza Friedricha Merza. Wzięli w nich udział m.in. ministrowie odpowiedzialni za transport, sprawy zagraniczne, obronę, sprawy wewnętrzne, finanse, energię i kulturę. Tematem tegorocznych obrad były bieżące kwestie współpracy dwustronnej, obejmujące m.in. bezpieczeństwo, obronność oraz infrastrukturę transportową, w tym zagadnienia wynikające z agendy UE.

Ministrowie Dariusz Klimczak i Patrick Schnieder podpisali w Berlinie list Intencyjny dotyczący rozwoju transgranicznych połączeń kolejowych i drogowych, obejmujący projekty realizowane w ramach instrumentu SAFE, wzmacniające bezpieczeństwo, mobilność i konkurencyjność całego regionu.

Obrady podstolika transportowego miały miejsce z udziałem ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka i ministra transportu Niemiec, Patricka Schniedera. Rozmawiano m.in. o współpracy przy rozwoju, modernizacji i rozbudowie transgranicznych połączeń kolejowych między Polską a Niemcami. W tym kontekście poruszono również perspektywy zapewnienia finansowania rozwoju unijnej infrastruktury transportowej, ze szczególnym uwzględnieniem modernizacji sieci kolejowej i jej podwójnego (cywilno-wojskowego) zastosowania.

Ministrowie ds.  transportu Polski i Niemiec podpisali list intencyjny potwierdzający międzynarodowy charakter dwóch projektów, które będą finansowane z unijnego instrumentu na rzecz Zwiększania Bezpieczeństwa Europy (SAFE).

Inną ważną kwestią omówioną przez ministrów był wpływ funkcjonowania na europejski sektor transportu umowy między UE a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów. Minister Klimczak podkreślił, że analiza, prowadzona przez Komisję Europejską, powinna stać się podstawą do rzetelnej oceny wzajemnych relacji i wypracowania efektywnych rozwiązań przywracających równowagę na rynku unijnym oraz równe warunki konkurencji dla przewoźników z UE.

Poruszono ponadto plany wdrożenia polsko-niemieckiego biletu młodzieżowego, który będzie dostępny dla młodzieży z obu krajów już tego lata.

Na sesji plenarnej z udziałem Premiera Polski i Kanclerza Niemiec, minister D. Klimczak przedstawił główne założenia uzgadnianego obecnie porozumienia o współpracy w zakresie modernizacji i rozwoju połączeń kolejowych między Polską a Niemcami.
 

- Będzie to mapa drogowa naszych działań na rzecz zwiększenia liczby połączeń pasażerskich i towarowych, w tym skracania czasów przejazdu na kluczowych trasach Warszawa–Berlin, Kraków–Wrocław–Zielona Góra–Berlin, Gdańsk–Szczecin–Berlin oraz Przemyśl–Kraków–Wrocław–Lipsk. Będziemy również dążyć do rozwoju infrastruktury transgranicznej - modernizacji obecnej, a także realizacji nowych projektów, w tym wspólnej analizy wykonalności dotyczącej potencjalnego przebiegu linii kolei dużych prędkości między Poznaniem a Berlinem – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.


Poprzednie polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbyły się 2 lipca 2024 r. po prawie sześcioletniej przerwie.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}