W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-ukraińskie rozmowy o transporcie drogowym

18.11.2020

Współpraca w zakresie transportu drogowego oraz rozwój przygranicznej infrastruktury drogowej były głównymi tematami rozmów ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Rafała Webera z ministrem infrastruktury Ukrainy, Vladyslavem Kriklijem i wiceminister Natalią Forsjuk.

Polsko-ukraińskie rozmowy o transporcie drogowym

Rozmowy z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną odbyły się w formie wideokonferencji 17 listopada 2020 r. Uczestniczyli w niej również polscy przedstawiciele m.in. ambasad, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, a także reprezentanci przewoźników drogowych obu stron.

Podczas spotkania Ministrowie wysłuchali stanowisk przewoźników drogowych dotyczących bieżącej sytuacji w branży transportowej. Przedstawiciele polskich transportowców zwrócili również uwagę na problemy, jakie występują podczas przekraczania granicy polsko-ukraińskiej. Minister Andrzej Adamczyk zaznaczył, że oczekiwania branży oraz propozycje rozwiązań obecnej sytuacji brane są pod uwagę w wypracowaniu rozwiązań korzystnych dla obu stron.

- Zapewniam polskich przewoźników, że jako resort dokładamy wszelkich starań, aby zabezpieczyć interesy polskiego sektora transportowego zarówno w kontekście przewozów do krajów spoza UE, które nie są objęte wymogami unijnymi. Wasz głos jest dla nas bardzo ważny - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

 

Przedstawiciele służb granicznych i celnych wymienili informacje o sytuacji na przejściach granicznych.
 
Rozmawiano również o możliwości poprawy stanu infrastruktury granicznej i przygranicznej po stronie ukraińskiej, która stanowi przedłużenie polskich odcinków dróg (m.in. autostrady A4 i drogi ekspresowej S12). Minister Adamczyk podkreślił, że w celu zwiększenia przepustowości przejść granicznych, przy jednoczesnym zachowaniu skutecznej kontroli, konieczne jest dostosowanie sieci dróg dojazdowych do tych przejść. Niewystarczające tempo działań po stronie ukraińskiej w zakresie rozwoju infrastruktury granicznej i przygranicznej jest jednym z czynników powodujących kolejki na granicach.
 
Kwestie dotyczące zezwoleń na rok 2019 i 2020, w tym dokładna liczba oraz podział na kategorie, zostanie ustalona przez polsko-ukraińską Komisję Mieszaną ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Uzgodnione kontyngenty pozwolą polskim przewoźnikom zaplanować działalność transportową na przyszły rok i wykonywać bez zakłóceń operacje przewozowe we wszystkich relacjach przewidzianych umowami dwustronnymi z Ukrainą.

{"register":{"columns":[]}}