W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady ds. Transportu UE

09.12.2021

9 grudnia 2021 r. odbyło się posiedzenie Rady ds. Transportu (TTE) Unii Europejskiej, podczas którego omawiano m.in. zagadnienia dotyczące transportu w kontekście pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55).

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas spotkania z rumuńskim odpowiednikiem
– Transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa i nie może prowadzić do zwiększenia obciążeń dla najbardziej wrażliwych grup społecznych, w szczególności tych narażonych na ryzyko wzrostu ubóstwa w zakresie mobilności. Skala wyzwań związanych z transformacją wymaga odpowiedniego wsparcia finansowego ze strony UE. Dotychczasowe propozycje utworzenia instrumentów wsparcia finansowego mogą okazać się niewystarczające – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

 

W trakcie debat dotyczących sektora lotniczego podnoszono m.in. sprawę zmiany składu mieszanek paliw lotniczych zaproponowanych przez Komisję Europejską w związku z realizacją celów klimatycznych UE. Kwestie te poruszano także w kontekście stosowania paliw odnawialnych i niskoemisyjnych w transporcie morskim.

– Polska zgadza się z potrzebą ograniczania emisji gazów cieplarnianych, w tym również w sektorze transportu morskiego. Trzeba jednak brać pod uwagę szereg wyzwań dla branży morskiej związanych z przedstawionym projektem. Poza wymiarem środowiskowym należy uwzględnić również wymiar społeczny i ekonomiczny. Zagrożeniem jest w szczególności możliwa utrata konkurencyjności przez podmioty unijne oraz zwiększenie ryzyka ucieczki emisji, zwłaszcza w odniesieniu do Morza Bałtyckiego, które jest dla Polski akwenem kluczowym – powiedział wiceminister Witkowski.

 

Na marginesie posiedzenia Rady ds. Transportu wiceminister Witkowski odbył spotkanie z wiceministrem transportu i infrastruktury Rumunii Adrianem Georgem Foghișem. Jednym z tematów rozmowy była kwestia budowy szlaku Via Carpatia. Minister Witkowski zapewnił, że polska część trasy ma zapewnione finansowanie, a zakończenie jej realizacji jest planowane na przełomie 2025 i 2026 roku.

– Rumunia aktywnie wspiera Polskę w zamiarach utworzenia korytarza drogowego północ-południe. Jestem przekonany, że przybliży nas to do realizacji wspólnego celu – wpisania korytarza trasy Via Carpatia do sieci bazowej TEN-T na całym jej przebiegu, co może nastąpić już w ramach najbliższej rewizji sieci TEN-T. Liczymy na dalsze wsparcie Bukaresztu podczas dyskusji w Radzie UE i trilogach w Parlamencie Europejskim – powiedział wiceminister Grzegorz Witkowski.

 

Podczas rozmowy poruszono także szkodliwe dla europejskiego sektora transportu przepisy unijnego Pakietu Mobilności I, które w ocenie MI stoją w sprzeczności z Europejskim Zielonym Ładem.

{"register":{"columns":[]}}