W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powstanie łącznica kolejowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

03.12.2021

3 grudnia 2021 r. została podpisana umowa za prawie 23 mln zł na budowę łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzięki inwestycji o około 15 minut skróci się czas przejazdu pociągiem z Małopolski na Śląsk oraz zwiększy się atrakcyjność trasy Kraków – Bielsko-Biała.

Planowana łącznica w Kalwarii Zebrzydowskiej
– Małopolska zyskuje dzięki rządowym inwestycjom kolejowym. Pasażerowie doceniają skrócenie czasu podróży i podniesienie ich komfortu. Kolejne inwestycje na małopolskiej sieci kolejowej pokazują naszą determinację w dążeniu do likwidacji wykluczenia komunikacyjnego i są drogą do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Wybudowanie łącznicy wyeliminuje konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona i umożliwi bezpośredni przejazd na trasie Kraków – Bielsko-Biała – Kraków. To rozwiązanie usprawni ruch kolejowy i pozwoli skrócić nawet o blisko kwadrans podróże z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej.

Łącznica kolejowa, to nowy odcinek toru, który połączy dwie zelektryfikowane linie: nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała. Wybudowany zostanie ok. 500 m nasyp. Na obiekcie zaplanowano tor, rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zamontowana zostanie sieć trakcyjna. Sprawny i bezpieczny przejazd pociągów zapewni również rozbudowa mostu w miejscu połączenia łącznicy z linią Skawina – Żywiec.

Zgodnie z podpisaną umową, budowę nowego odcinka toru poprzedzi przygotowanie projektów wykonawczych. Oddanie łącznicy do eksploatacji przewidziane jest w drugim półroczu 2023 r.

Inwestycja: „Budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii kolejowych nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała Główna realizowana jest w ramach projektu: „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Koleją sprawniej i wygodniej z Małopolski na Podbeskidzie

PKP PLK zwiększają możliwości i atrakcyjność kolei dzięki efektywnemu wykorzystaniu środków z programów unijnych. Prace między Wadowicami a Andrychowem już poprawiły komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Dostęp do kolei zwiększył nowy przystanek Osiedle Podhalanin, a także zmodernizowane perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie. Wszystkie obiekty pasażerskie dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Bezpieczeństwo zwiększają wymienione tory wraz z siecią trakcyjną oraz prace na 40 przejazdach kolejowo-drogowych. Kontynuowana jest budowa mijanki w Barwałdzie Średnim.

Prace realizowane są w ramach projektu o wartości 129 mln zł: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice – granica województwa” (Etap I), współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Ich zakończenie zaplanowano na czerwiec 2022 r.

Dla podróżnych zmienia się kolejowa zakopianka

Od grudniowego rozkładu jazdy pociągi pojadą nowym torem między Skawiną a Suchą Beskidzką, przez stację Sucha Beskidzka oraz zmodernizowanym odcinkiem Osielec – Skawa i Raba Wyżna – Nowy Targ.

Ważnym efektem inwestycji na zakopiance są komfortowe stacje i przystanki, ułatwiające dostęp do kolei. Sprawność jednotorowej „zakopianki” zwiększają prace, obejmujące tory wraz z siecią trakcyjną, urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz przejazdy kolejowo-drogowe i obiekty inżynieryjne.

Prace na kolejowej „zakopiance” przewidziano do 2023 r. Dzięki nim, skrócą się podróże z Krakowa do Zakopanego do ok. 2 godzin. Wybudowane łącznice w  2017 r. – w Suchej Beskidzkiej i w Krakowie – pozwoliły skrócić czas podróży z 3,5 godz. do około 3  godz. dla najszybszych pociągów.

Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach nr 97, 98, 99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

{"register":{"columns":[]}}