W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przetarg na dwie obwodnice w województwie podlaskim

29.12.2020

Suchowola i Sztabin zyskają obwodnice, które powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Inwestycje w ciągu drogi krajowej nr 8 o łącznej długości 19,3 km zostaną zrealizowane jako odcinki drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego).

Obwodnice Sztabina i Suchowoli zostaną zrealizowane w ramach Programu budowy 100 obwodnic - infografika
- Obwodnice Suchowoli i Sztabina to inwestycje oczekiwane od lat. Obecnie na drodze krajowej nr 8 od Białegostoku do Augustowa, Suwałk i granicy z Litwą koncentruje się ruch o znaczącym udziale pojazdów ciężarowych. Przetarg na wykonanie obwodnic dla mieszkańców miejscowości położonych przy tej trasie oznacza początek drogi do bezpieczeństwa, koniec zatorów, hałasu i czyste powietrze – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

Budowa obwodnic Suchowoli i Sztabina ma kluczowe znaczenie dla poprawy płynności i przepustowości ruchu tranzytowego w ciągu drogi krajowej nr 8, pomiędzy Białymstokiem a Augustowem i obwodnicą tego miasta oraz granicą z Litwą w Budzisku. Realizacja obu inwestycji poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez odseparowanie ruchu lokalnego (w tym pojazdów rolniczych) od ruchu tranzytowego. Ponadto obwodnice wyprowadzą ruch tranzytowy poza miejscowości, co zdecydowanie poprawi warunki życia ich mieszkańców.  W ramach realizacji obu obwodnic zostanie wykonanych szereg działań minimalizujących ich oddziaływanie na środowisko.

Wyłonienie wykonawców i podpisanie umów planowane jest na III kwartał 2021 r.  Zadaniem wykonawców będzie opracowanie projektów budowlanych, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w II kwartale 2023 r., wybudowanie obwodnic i uzyskanie pozwolenia na ich użytkowanie.  Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowano na II kwartał 2023 r., natomiast zakończenie prac na III kwartał 2025 r.

Obwodnica Suchowoli

W ramach obwodnicy Suchowoli która będzie miała 15,1 km długości, powstanie pięć skrzyżowań, w tym cztery ronda, ponad 180-metrowa estakada, pięć mostów w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz dwa w ciągu dodatkowych jezdni, które zostaną wybudowane w ramach tego zadania. Powstanie też dziewięć wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego.  
 
Nowa droga od strony wschodniej ominie Suchowolę oraz szereg mniejszych miejscowości, tj. Zagórze, Wysokie, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne oraz Krzywą.

Obwodnica Sztabina

Obwodnica Sztabina będzie miała 4,2 km długości. W ramach inwestycji powstaną trzy skrzyżowania, w tym dwa ronda, estakada nad doliną rzeki Biebrzy, wiadukt w ciągu drogi powiatowej DP1228B, ciąg pieszo-rowerowy na wysokości ul. Polnej, przejście górne oraz liczne mniejsze dla zwierząt.  
 
Zgodnie z decyzją środowiskową nad doliną rzeki Biebrzy powstanie 11-przęsłowa estakada o długości ponad 700 m. Obiekt ten będzie przechodził na długości 500 m nad Biebrzańskim Parkiem Narodowym.

Program budowy 100 obwodnic w województwie podlaskim:

W ramach programu obwodnicowego na Podlasiu powstanie łącznie 5 obwodnic:

  • Obwodnica Suchowoli w ciągu drogi krajowej nr 8,
  • Obwodnica Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8,
  • Obwodnica Białobrzegów w ciągu drogi krajowej nr 8,
  • Obwodnica Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16,
  • Obwodnica Zambrowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 66.

 

***
W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.