W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Ptasia Wyspa” w Porcie Gdańsk nowym domem dla rybitw i mew śmieszek

15.11.2022

Przenosiny kolonii rybitw rzecznych i mew śmieszek na „Ptasią Wyspę” zakończyły się sukcesem. Ptaki zadomowiły się na falochronie wschodnim w Porcie Północnym, a ich młode uzyskały lotność i opuściły kolonię.

„Ptasia Wyspa” w Porcie Gdańsk nowym domem dla rybitw i mew śmieszek

Do niedawna kolonia rybitw rzecznych mieściła się na Pirsie Rudowym w Porcie Północnym. Jednak z uwagi na stopniową degradację drewnianych konstrukcji platform, na których ptaki się gnieździły, konieczna była zmiana lokalizacji siedliska ptaków. Po uzyskaniu zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska rozpoczęto prace nad przeniesieniem kolonii na „Ptasią Wyspę”.
 

– Konieczność rozbudowy Portu Gdańsk i pełnego wykorzystania jego potencjału zmusza nas do poszukiwania rozwiązań niekonwencjonalnych, dzięki którym zarówno Port, jak i okoliczna fauna i flora zyska możliwości do dalszego, nieskrępowanego rozwoju. „Ptasia Wyspa” stanowi idealną przestrzeń do lęgów dla chronionych gatunków ptaków oraz wpisuje się w nasze kompleksowe podejście do kwestii ochrony środowiska – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


„Ptasia Wyspa” to osłonięte siedlisko o powierzchni blisko 2 tys. m kw. z piaszczystym podłożem.  Miejsce to znajduje się ok. 2 km od brzegu, jest bezpieczne, trwałe i najlepiej imituje naturalne warunki gniazdowania rybitw rzecznych i czubatych na Bałtyku. „Ptasia Wyspa” powstała w ramach realizowanego przez Urząd Morski w Gdyni projektu „Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku”. Została ona zaprojektowana dla lęgowych ptaków jako docelowe miejsce ich gniazdowania w granicach obszaru Natura 2000 „Zatoka Pucka”.

Jednym z warunków udanego zasiedlenia nowego miejsca lęgowego było zachęcenie ptaków do migracji. W tym celu wykorzystano metodę wabienia głosowego i wizualnego. W kwietniu na „Ptasiej Wyspie” umieszczono kilkadziesiąt drewnianych figurek rybitw, imitujących dorosłe, wysiadujące jaja ptaki. Na wyspę dostarczono również siano i wysuszone trzciny, które miały posłużyć ptakom do budowy gniazd. Ponadto stopniowo uniemożliwiano ptakom gniazdowanie w dotychczasowym miejscu. Dzięki tym wszystkim zabiegom dość szybko, bo już w maju, ptaki wyraźnie straciły zainteresowanie Pirsem Rudowym jako miejscem lęgowym i zaczęły przylatywać na wyspę.

{"register":{"columns":[]}}