W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razem dla bezpieczeństwa na budowach dróg i mostów

17.07.2023

Bezpieczeństwo na budowach dróg to połączenie trzech kluczowych elementów: odpowiedniego wyposażenia, kultury organizacji oraz świadomości i umiejętności pracowników. W ostatnich latach znacznie poprawiła się infrastruktura związana z BHP na budowach. Wykonawcy inwestycji przykładają także coraz większą wagę do szkoleń i kształtowania właściwych postaw wśród swoich pracowników i podwykonawców. Okazją do sprawdzenia, jakie są w praktyce umiejętności pracowników budowy i służb ratowniczych były ćwiczenia „Razem dla bezpieczeństwa” zorganizowane 17 lipca 2023 r. wspólnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, Państwową Inspekcję Pracy i firmę Gülermak. W wydarzeniu, które było okazją do wymiany doświadczeń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy pomiędzy GDDKiA, PIP, wykonawcami oraz osobami zajmującymi się zawodowo problematyką bezpieczeństwa pracy, wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Razem dla bezpieczeństwa na budowach dróg i mostów

Ćwiczenia terenowe odbyły się na placu budowy drogi ekspresowej S52 Północnej Obwodnicy Krakowa. Ratownicy Podhalańskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej ćwiczyli w półkilometrowym tunelu w Dziekanowicach oraz na sąsiadującej z nim prawie 570 m estakadzie. Ratownicy GOPR poszukiwali pracownika, który zaginął na terenie budowy. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że prawdopodobną przyczyną tego zniknięcia było zasłabnięcie spowodowane wysoką temperaturą. Ćwiczono również ewakuację poszkodowanego, wykorzystując w tym celu nosze spuszczane z estakady do zespołu ratowników medycznych, którzy znajdowali się 10 metrów niżej.

Strażacy ćwiczyli procedury i działania podejmowane w przypadku wycieku substancji chemicznej. Jako pierwsi do akcji zabezpieczającej teren wycieku przystąpili pracownicy z terenu budowy. Celem ćwiczenia było pokazanie, w jaki sposób mogą oni bezpiecznie podjąć działania minimalizujące zagrożenie związane z wyciekiem. Drugą akcją PSP było gaszenie pożaru na budowie, również z udziałem pracowników i dostępnego na miejscu sprzętu przeciwpożarowego. Trzecie ćwiczenie polegało na wydostaniu poszkodowanego pracownika, który utknął wewnątrz konstrukcji estakady.

— Budowa dróg angażuje szereg instytucji, które dbają, aby inwestycja spełniała najwyższe wymagania pod kątem bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Każda budowa to również pracownicy, którzy codziennie wykonują prace w trudnych warunkach - pracują na wysokościach lub w wykopach, często wykorzystując ciężki sprzęt. Bezpieczeństwo na budowach ma priorytetowe znaczenie. Praktyczne przedstawienie zasad BHP niesie wiele korzyści i uświadamia pracownikom, jakie zagrożenia mogą ich spotkać na budowie oraz jak ich unikać — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Minister A. Adamczyk podkreślił, że na inwestycjach drogowo-mostowych GDDKiA w Małopolsce od 2010 r. nie było żadnych śmiertelnych wypadków, a liczba pozostałych zdarzeń została bardzo ograniczona.

W ramach szkolenia w siedzibie krakowskiego oddziału GDDKiA został ponadto zorganizowany panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli przedstawiciele instytucji kontrolnych, wykonawców oraz GDDKiA. Podczas debaty skupiono się na propozycjach rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na podniesienie bezpieczeństwa pracy na budowach. Omówiono również przyczyny występujących problemów, w tym związanych z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi. Wszyscy obecni zgodzili się, że budowy nowych dróg podnoszą bezpieczeństwo ich użytkowników, ale ważne jest, by ich realizacja również była bezpieczna.

Ścisła współpraca GDDKiA i PIP rozpoczęła się w 2010 roku. Bezpośrednia współpraca inwestora i organów nadzoru pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na budowach oraz podniesienie świadomości wagi kwestii BHP wśród wykonawców i pracowników.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}