W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rola miast i regionów w zarządzaniu przestrzenią powietrzną

03.12.2020

W dniach 1-3 grudnia 2020 r. w formule online odbyła się coroczna, najważniejsza konferencja na temat dronów – Amsterdam Drone Week. Podczas konferencji prezentowane są osiągnięcia i kierunki działań Komisji Europejskiej oraz Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), m.in. w zakresie strategii i legislacji.

Dron polskiej produkcji w Porcie Gdynia

Polska już po raz trzeci reprezentowana była przez Ministerstwo Infrastruktury oraz instytucje, które współtworzą Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD). W skład tego flagowego programu nadzorowanego przez Ministra Infrastruktury wchodzą: Górnosląsko-Zagłębiowska Metropolia, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA. W panelach biorą udział również polskie firmy z sektora dronów. 

- Lotnictwo w Polsce ma ogromny potencjał gospodarczy. Potrzebuje strategicznego podejścia, odważnych projektów i konsekwentnej realizacji. Ważne jest budowanie solidnego ekosystemu i zdolności innowacyjnych, rozwojowych i wytwórczych, aby rynek usług lotniczych mógł się rozwijać, być bardziej stabilny, reagować na zmiany i być odporny na sytuacje kryzysowe. Przywiązujemy dużą uwagę do lotnictwa bezzałogowego, ponieważ wytycza nowe ścieżki dla innowacyjności całego lotnictwa  - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała

 

Podczas wystąpień i paneli dyskusyjnych omówione zostały m.in. kwestie gotowości do wdrożenia usług cyfrowych wspierających operacje bezzałogowców (u-space). Ważnym punktem było podpisanie manifestu miast i regionów na rzecz wielopoziomowego zarządzania przestrzenią powietrzną nad obszarami zurbanizowanymi. Jego celem jest uwzględnienie miast i regionów w zarządzaniu miejską przestrzenią powietrzną.

W konferencji Amsterdam Drone Week uczestniczyła Małgorzata Darowska, Pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) i Programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów.

- Jak dotąd Polska bardzo dobrze wykorzystała potencjał rozwoju w tej nowej, dynamicznie rozwijającej się dziedzinie gospodarki. Wszystko dzięki dobrej identyfikacji przewag konkurencyjnych, autorskiemu podejściu do rozwoju dronowej gospodarki i modelowej współpracy wielu instytucji i firm. Dzięki temu jesteśmy obecnie w światowej czołówce wdrażania infrastruktury cyfrowej i gotowości do wdrażania usług dronowych. Na tych podwalinach chcemy wzmacniać zdolności produkcyjne, bo w tym upatrujemy szanse dla naszej gospodarki. Po sukcesie PansaUTM, czyli cyfrowej koncepcji koordynacji lotów BSP oraz cyfrowego zarządzania wnioskami i zgodami na loty w przestrzeni powietrznej, chcemy nadal pozostać krajem wyznaczającym trendy w rozwoju i wdrażaniu tak przełomowej technologii, jaką są drony. Na forum Amsterdam Drone Week prezentujemy nasze dokonania i rekomendacje dotyczące unijnej strategii dla obszaru dronowego, metody implementacji rozwiązań dronowych oraz włączenia dronów do systemu transportu miejskiego – powiedziała M. Darowska.  

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}