W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowa o polsko-amerykańskiej współpracy przy budowie CPK

21.05.2020

21 maja 2020 r. wiceminister Marcin Horała rozmawiał z Bix Aliu, zastępcą amerykańskiego ambasadora Warszawie. Wideokonferencja, zorganizowana na prośbę strony amerykańskiej, jest elementem współpracy z administracją amerykańską.

Rozmowa o polsko-amerykańskiej współpracy przy budowie CPK
– Tempo przygotowania CPK jest bardzo wysokie, ale nigdy za wiele inspiracji z rozwiniętych rynków lotniczych. Dlatego patrzymy na potencjalną współpracę z Amerykanami bardzo optymistycznie – powiedział  wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała podczas wideokonferencji z zastępcą ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu.


Amerykański rynek lotniczy i kolejowy oferuje wiele rozwiązań, które swoją innowacyjnością wyprzedzają inne kraje. To w Stanach Zjednoczonych znajduje się największe lotnisko na świecie, kraj ten jest też siedzibą wielu przedsiębiorstw zajmujących się projektowaniem przestrzeni powietrznej, zarządzania ruchem lotniczym, instalacji i utrzymania systemów zarządzania ruchem lotniczym, a także bezpieczeństwem czy szkoleniem personelu na lotniskach.

Współpraca z firmami z Ameryki Północnej dotycząca CPK rozwija się. Ponad 10 przedsiębiorstw skorzystało z możliwości wzięcia udziału w konsultacjach tzw. briefu strategicznego, które w 2019 roku prowadziła spółka Centralny Port Komunikacyjny. Zainteresowanie wyraziły firmy o różnym profilu – od marek technologicznych, przez biura architektoniczne, skończywszy na firmach przewozowych.

– Polska może odnieść wiele korzyści ze współpracy z amerykańskimi partnerami. Oba kraje łączą wspólne interesy chociażby w obszarze Trójmorza – mówił Marcin Horała. – Zgodnie z naszymi deklaracjami, podczas odnowy społecznej i gospodarczej po przejściu szczytu pandemii, tempo przygotowania inwestycji nie zwalnia, a dzięki amerykańskiej wiedzy i doświadczeniu mamy nadzieję je zwiększyć.
{"register":{"columns":[]}}